Yeni Medya’nın Hayatımıza Etkileri

  • April 9, 2021
  • Ceviz Social Content Team
  • 5 min read

Günümüz dünyasında artık medyadaki bütün haber ya da sosyal medya kanallarına ulaşmak bizim için çok kolay bir hal aldı. Oturduğumuz yerden dünyanın bir diğer ucundaki haberleri ve gelişmeleri takip edebiliyoruz. Bunun yanı sıra insanlarla mekan ve zaman fark etmeksizin iletişim kurmamız da yeni medya sayesinde çok gelişti. Getirdiği bu yenilikler sayesinde, doğal olarak hayatımıza birçok olumlu etkiyi de getirdi. Bizi bu kadar geliştiren yeni medyanın ne olduğunu ve hayatımıza etkilerini daha geniş bir şekilde inceleyelim.

Yeni Medya Nedir?

Yeni medya, farklı teknolojileri içinde barındıran bir şemsiye terimdir. Bazı uzmanların görüşüne göre bloglar, podcast’ler, video oyunları, sanal dünyalar, Wiki ansiklopedisi ve diğer mobil cihazlar, interaktif televizyonlar ve hatta web siteleri ve e-posta yeni medya olarak kabul edilmektedir. Bunlara bakarak, yeni medyanın bilgisayar tarafından dönüştürülen tüm metinler, sesler, görüntüler ve grafik biçimlerle temsil edildiği söyleyebiliriz.

Yeni Medya’nın Hayatımıza Etkileri Nelerdir?

Yeni Medya sayesinde hayatımıza katılan en büyük yenilik şüphesiz ki sosyal medyadır. Geleneksel medyada sadece tek kanal üzerinden hareket ettiğimiz için insanlarla iletişimimiz hem daha azdı hem de bilinçsiz olabiliyor ve doğruluğunu bilmediğimiz şeylere çok kolay bir biçimde inanabiliyorduk. Günümüzde artık sosyal medya kullanımı o kadar arttı ki her yaştan insan istediği ölçüde buna ulaşabiliyor, bu sayede doğru – yanlış her şeyi kontrol edebiliyor, istediğimiz kişilerle iletişim sağlayabiliyoruz. Tabii sadece bu da değil, oturduğumuz yerden alışveriş yapmak da yeni medya ile ayağımıza geldi. Bizim için ikinci en büyük yenilik diyebiliriz.

2021 We Are Social Dijital Kullanım Alışkanlıkları Raporu

Günümüzdeki bu değişimi anlamak için We Are Social’in hazırladığı dijital kullanım alışkanlıkları raporuna bakabiliriz.

We Are Social’ın yayınladığı 2021 raporuna göre 7,83 milyar nüfusa sahip olan dünyamızda, 5,22 milyar kişi cep telefonu kullanıyor. 4,66 milyar internet kullanıcısı bulunuyor ve 4,2 milyar kişiyi ise aktif bir şekilde sosyal medya kullanıcısı olarak görüyoruz. Raporda, dünya genelindeki değerlendirmelere bakmak istersek, yeni medya sayesinde geldiğimiz dijital çağın bir sonucu olarak gün içinde yaklaşık 7 saat internette vakit geçirdiğimizi görebiliriz. Diğerlerine baktığımızda ise insanların günde 2.5 saat sosyal medya kullandığını, 2 saat kitap okuduklarını, 1.5 saat müzik dinlediklerini ve 1 saatten fazla da oyun oynadıklarını görebiliyoruz. Yine We Are Social’ın yayınladığı rapora göre, İnternet erişimimizin %92’sini mobil cihazlar aracılığıyla sağlıyoruz. Yani, gelişen yeni medya sayesinde telefon kullanımının da ne kadar arttığını bu sayede görebiliyoruz. Dijital dünyada yer edinme çabamız her geçen gün daha da fazla artıyor diyebiliriz.

Bunların yanı sıra bir de sosyal medyayı tekil olarak baz alalım. Mesela Instagram’a bakalım. Türkiye’deki Instagram kullanıcısı yetişkin nüfusun %69’una yakın. Instagram platformu kullanan kişi sayısı da neredeyse 46 milyon kişi. Instagram ilk kullanılmaya başlandığı zamanlarda sadece fotoğraf paylaşıp, arkadaşlarımızı eklediğimiz ve yeni arkadaşlar edindiğimiz bir sosyal medya platformuydu. Bu olayı geleneksel medya ile karşılaştırırsak insanların neredeyse çoğu eski hayatlarında sadece haberleşme içindeydi ama gördüğümüz gibi yeni medya ile birçok şey değişime uğradı. İnsanlar fotoğraf çekilme ve birileriyle tanışma olayını sevince üstüne daha da çok yenilikler eklendi. Yani, Artık Instagram’a girdiğimizde sadece arkadaşlarımızın fotoğraflarını likelamıyoruz, yeni medya ile ortaya çıkmış olan influencerlar’ın giydikleri, tanıttıkları ürünleri swipe up’lıyoruz ve burda da devreye giren yeni model alışveriş yapma özelliği sayesinde tek tık ile bunları satın alabiliyoruz. Yani instagram artık sadece bir iletişim platformu değil bir nevi alışveriş platformu da oldu diyebiliriz.

Sonuç olarak tüm bu olanlara baktığımızda, yeni medya ve gelişen sosyal medya, günümüzün küreselleşen toplumunda günlük hayatımızın giderek daha popüler bileşenleri haline geldi. Yeni medyada hayatımız, dünyanın her yerinden insanların birbirlerini ayıran mesafeden bağımsız olarak iletişim kurabilecekleri, mesaj alışverişinde bulunabilecekleri, rahat rahat alışveriş yapabilecekleri bir evreye geldi.

Sizce bu olay hayatımızı güzelleştirmeye devam edecek mi, yoksa her şeyi tepetaklak bir hale mi getirecek? Görüşlerinizi aşağıya yorum olarak bırakabilirsiniz.

Kaynak: https://digitalcommons.uri.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=1230&context=srhonorsprog