Yeni Bir Kavram: ”Zoom Yorgunluğu”

  • March 11, 2021
  • Ceviz Social Content Team
  • 5 min read

Salgın ve sosyal mesafenin etkisiyle iş toplantıları ve arkadaşlarımız ile bağlantı kurmak için neredeyse her gün Zoom ile görüntülü sohbetler gerçekleştiriyoruz. Uzmanlara göre bu görüşmeler, fiziksel toplantılara göre bizi daha fazla yoruyor. Peki, bu yorgunluğu azaltmak için neler yapmalıyız? Stanford Sanal İnsan Etkileşimi Laboratuvarı’nın kurucu direktörü Profesör Jeremy Bailenson, video konferans platformlarında fazla vakit geçirmenin psikolojik sonuçlarını inceledi, biz de sizler için derledik. Keyifli okumalar.

1- Zoom Görüşmelerinde Aşırı Derecede Yakın Göz Teması Mevcuttur

Görüntülü Zoom görüşmelerinde hem göz teması miktarı hem de ekranlardaki yüzlerin boyutu doğal değildir çünkü yüz yüze bir toplantıda insanların gözleri herkesle göz teması kuracak yakınlıkta gerçekleşmez. Halbuki Zoom üzerinden gerçekleşen toplantılarda dinleyici olsanız dahi size bakan yüzlerin hepsine bakmak durumunda kalırsınız. Buna bağlı olarak, göz teması miktarı da artar. Herkesin size baktığını düşünürsek bu bir stres kaynağı haline gelebilir.

Diğer stres yaratan kaynak ise, ekrandaki insanların yüzleri olduğundan daha büyük gözükür. Yani, yüz yüze görüşmede görüştüğünüz insan ile çok yakından görüşme yapmış olursunuz. Buna bağlı olarak, birinin yüzü gerçek hayatta bize ne kadar yakınsa, beynimiz bunu çatışmaya ya da başka duygulara yol açacak yoğun bir durum olarak algılar.

Çözümü Nedir?

Platformlar bahsettiğimiz bu arayüzleri değiştirene kadar, yüz boyutunu uzaklaştırmak için Zoom penceresini monitör boyutunuza göre küçültebilirsiniz. Böylelikle kalabalık toplantılarda belirli baskılardan uzak kalmış ve yakın teması azaltmış olacaksınız.

2- Zoom Görüşmeleri Sırasında Sürekli Olarak Kendinizi Görmeniz Yorucu Bir Durumdur

Profesör Bailenson’a göre, biriyle sohbet halindeyken veya belirli kararlar alırken kendinizi aynada gördüğünüzü düşünürsek bu çılgınca bir şeydir. Kendimizin yansımasını gördüğümüzde, eleştiriye daha fazla açık bir durum söz konusudur ve duygusal olarak olumsuz sonuçlara yol açtığını gösteren birçok araştırma da mevcuttur. Aynı zamanda stresi de tetikleyen bir durumdur.

Çözümü Nedir?

Bir önceki maddedeki çözümün bu esnada da işe yaradığını söyleyebiliriz. Zoom görüşmeleri sırasında pencereyi küçültmek oldukça etkili bir çözüm olacaktır. Bir diğer alternatif ise, kendi görüntünüze sağ tıklayarak ”kendini görmeyi gizle” özelliğini aktif edebilirsiniz.

3- Zoom Görüşmeleri Hareketliliğimizi Önemli Derecede Azaltıyor

Sesli telefon görüşmeleri esnasında çoğu insan gezinerek veya hareketli bir şekilde iletişim kurmayı tercih eder. Aslında bu hareketlilik, gün içerisinde çoğu zaman oturduğumuzu varsayarsak fiziksel açıdan pozitif bir etkiye sahiptir. Yüz yüze toplantılarda belirli bir kat veya mekan değişikliği yaparak fiziksel açıdan hareketli kalabiliriz fakat aynı durum ne yazık ki Zoom’da geçerli değil. Zoom görüşmelerinde kameranın sahip olduğu belirli bir görüş alanı vardır ve doğal olarak aynı görüş alanında sabit durmamız gerekir. Buna bağlı olarak, gün içerisindeki hareketliliğimiz azalır. Bailenson konuyla ilgil olarak görüşlerini belirtiyor: ”İnsanlar hareket ettikleri zamanlarda bilişsel olarak daha iyi performans gösterdiklerini söyleyen büyüyen bir araştırma var”

Çözümü Nedir?

Zoom görüşmeleri esnasında gezinmek pek mümkün olmasa da kamera açısını daha uzakta konumlamak iyi bir tercihtir. Çünkü, düşündüğümüz zaman tıpkı yüz yüze toplantılardaki gibi alanınız geniş olur. Böylelikle not alabilir ve daha geniş hareket alanına sahip olabilirsiniz. Jeremy Bailenson, kısa aralıklarla kamerayı kapatmanızı ve bu süreçte belirli periyotlarda evin veya bulunduğunuz odanın içerisinde kısa yürüyüşler gerçekleştirerek toplantıyı dinlemenizi öneriyor.

4- Zoom Görüşmelerinde Bilişsel Yük Fazladır

Bailenson, yüz yüze gerçekleşen iletişimlerin sözsüz gerçekleşmesinin oldukça doğal olduğunu vurguluyor. Bu sebeptendir ki çoğumuz jest ve mimikler ile iletişim kurmayı seviyoruz. Fakat, Zoom görüşmelerinde ne yazık ki jest ve mimikler anlık olarak karşı tarafa aktarılamadığı için kendimizi daha çok sözle ifade etmemiz gerekiyor. Jest ve mimikler iletişimi kuvvetlendirir ve sürekli olarak sözlü iletişime gerek kalmayabilir. Bailenson, Zoom görüşmelerinde, belirli periyotlar halinde sesli sohbet araları vermemiz gerektiğini öneriyor.

Çözümü Nedir?

Her ne kadar internet hızı yüksek ve ifadelerimiz karşı tarafa anlık olarak aktarılsa da her jest ve mimik ne yazık ki anında ve yüz yüze olduğu gibi aktarılamıyor. Buna bir çözüm olarak Profesör Bailenson şunu öneriyor; uzun toplantılarda kamerayı kapatarak vücudumuzu ekrandan uzaklaştırmalıyız. Böylelikle yoğun bilişsel yükü biraz daha hafifletebiliriz.