TikTok Algoritması Nasıl Çalışır?

  • January 9, 2021
  • Ceviz Social Content Team
  • 3 min read

Trend denince akla ilk gelen uygulamalardan biri olan TikTok, her geçen gün daha fazla büyüme gösteriyor. Hootsuite verisine göre, kullanıcılar TikTok’ta günlük 46 dakika zaman geçiriyor. Rekabetin yüksek olduğu bu platformda algoritmanın nasıl çalıştığını yakından inceleyelim.

1- Etkileşim

Instagram’ın TikTok’a rakip olarak sunduğu Reels özelliğinin algoritması ile oldukça benzer olan TikTok, kullanıcılara etkileşimde bulundukları içerikleri göstermeyi hedefler. Algoritma, etkileşime çok fazla girilen bir hesabı yakaladığında o hesabı ilgili kitleye daha fazla gösterir. Yani, kullanıcının sevdiği ve paylaşımda bulunduğu videoları göstermeye çalışır.

Kullanıcının videoyu ne kadar süre izlediği de oldukça önemli bir kriterdir. Kullanıcı videoyu tam olarak izlerse o tarzdaki videoların karşısına çıkma olasılığı daha yüksektir. Tam olarak izlemeyip kaydırarak geçtiği videolar ise akışta daha az gösterilir. Eğer TikTok’ta içerik üreticiyseniz, kullanıcıların dikkatini sonuna kadar çeken videolar üretmeye özen göstermelisiniz.

Marka artık tüketicilere ne anlattığımızla ilgili değil, onların birbirine ne anlattığı ile ilgili.

Scott Cook, Intuit’in Kurucusu
2- Açıklama ve Hashtag

Video içeriği oluşturma aşamasında, tıpkı Instagram’daki gibi açıklama kısmına yazılan metin ve hashtag kullanımı algoritma açısından oldukça önemli bir kriterdir. Buna bağlı olarak, kullanıcılar belirli hashtag’lerin aramasını yaptığında ya da belirli bir müzik ile oluşturulan video içeriklerini izlediğinde, aynı hashtag ve müziğe sahip videoları görme ihtimalleri daha yüksek olur. Örneğin, ‘oh na na na challange’ video içeriklerini izlediyseniz, algoritma size onun ile ilgili eklenmiş video içeriklerini gösterecektir.

3- Konum ve Cihaz Bilgisi

TikTok algoritması kullanıcı deneyimi için optimizasyon yapar. Buna bağlı olarak, konum ve cihaz verileriyle ilgilenir. Fakat, algoritmada diğer kriterler kadar etkisi yoktur. TikTok’ta bir video yayınladığında, algoritma videoyu o hesabın takipçi kitlesine ve video ile ilgilenebilecek bir alt kümeye gösterir. Gösterdiği kitle video ile ne kadar fazla etkileşime girerse o kadar fazla yayılır. Bu noktada, insanların içeriği sonuna kadar izlemesi de büyük rol oynuyor. Algoritma, yüksek takipçili hesapların paylaşımlarının daha fazla beğeni ve etkileşim elde etmesini sağlar. Fakat, yalnızca takipçi sayısına odaklanmadığını yukarıda maddelerde anlattık. Eğer yeni bir hesap açıp paylaşım yapmakta tereddüt yaşıyorsanız, etkileşim kazanmaya odaklanmanızı öneriyoruz.

Her şeyin dijitalleştiği bir dünyada markanızın olmazsa olmaz stratejisi etkili bir dijital pazarlama planıdır. Beraber çıktığımız bu yolda, gelişiminizin her adımında yanınızda oluyor, dijital kanallarda öne çıkmanız için stratejiler geliştiriyoruz. Bizimle çalışmak için burayı tıklayın.