Storytelling Marketing Nedir?

  • March 9, 2021
  • Ceviz Social Content Team
  • 3 min read

Günümüzde sıkça rastladığımız bir pazarlama stratejisi olan ‘‘storytelling marketing’’, marka ve tüketici arasında bir bağ oluşturmak ve karşılıklı empati kurmak için ortaya çıkmıştır. Yapılan araştırmalara göre Psikolog Jerome Bruner, insanların yaşadıkları gerçeklere oranlara aktardıkları hikayelerin 22 kat daha fazla akıllarda kaldığını söylüyor.

1-Tüketiciyle Empati Kurmak İçin Hikâye Oluşturun

Empati temelini oluşturduğunuz bir pazarlama stratejinizde oldukça başarılı olabilirsiniz çünkü tüketici sizin sadece ürün satmaya çalışmadığınızı anlamaya başlar. Anlamlı ve etkileyici hikayeler anlatmak için röportaj yapabilirsiniz. Karakterler oluşturun, onların hayallerine ve engellerine odaklanın. Sonrasında, markanızın başarılı olmalarına yardımcı olmak için elinizden neler gelebileceğine odaklanın. Asıl amacınız şu olsun; onların kendi hikayelerinin kahramanları olmasını sağlamak. Hikâye pazarlaması için size tavsiyelerimiz:

  • Posterler, yaşamdan kesitler, videolardan oluşan müşteri odaları kurabilirsiniz.
  • Tüketicilerinizin gerçek hayatlarını anlattığı belgeseller çekebilirsiniz.

2- Gerçek Hikayelerle Donatın

Hepimizin bildiği üzere satış ve pazarlama ekipleri birlikte çalıştığı zaman bütünlük sağlar. Pazarlama çalışanları müşterilerin ilgi alanları ve beğenilerini analiz eder ve sonrasında bir havuzda veriyi toplar. Bir sonraki aşamada ise, elindeki veriye göre hikayeler oluşturur. Son olarak da satış ekibi hikâyeyi müşteriye sunar. Yaşanmış hikayeler her zaman daha etkileyici olacaktır. Şunu da unutmamalısınız ki, endüstriyi değil müşteriyi hedeflemelisiniz. Hikâyenizi yaratırken kalıplaşmış ifadelerden kaçınmalısınız. Kaliteli ve etkileyici bir hikâye için çok fazla izlemeli, okumalı ve görmelisiniz. Hedeflediğiniz kitlenize hikayenizi basit ve anlaşılır bir dil ile aktarmalısınız.

3- Şirket Kültürünü Yansıtarak Tüketiciye Dokunun

Şirketinizde ekibinizin sadık hissetmesini istiyorsanız, onlara kendilerinden daha büyük bir şeyin parçası olduğunu göstermelisiniz. Hikâye anlatımı yapılırken sadece şirket kültürü oluşturulmaz, aynı zamanda pazarlama ekibindeki bireyler için benzer ve ortak bir dil de ortaya çıkar. Bu ortak dil sayesinde, çalışmalar daha kolay ve pürüzsüz hale gelerek uyumlu süreç sağlanır.

Nasıl olur diye düşünüyorsanız, storytelling marketing örneklerini sizin için derledik:

Yumoş Kokan Hikayeler
Samsung Servis’ten Mutlu Hikayeler
Gerçek Bir Başarı Hikayesi-Turkish Airlines