Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

  • March 9, 2021
  • Ceviz Social Content Team
  • 2 min read

İçinde bulunduğumuz dönemde en sık kullanılan iletişim araçlarından biri de sosyal medyadır. Artık insanlar dijital dünyaya ayak uydurmaya çalıştığından zamanlarının büyük bir kısmını sosyal medyada geçiriyor. Bundan dolayıdır ki her firmanın iletişim ve sosyal medya hesabına ihtiyacı var. Aynı zamanda, sosyal medya yönetimine de ihtiyaçları vardır. Yönetime başlamak için adımları takip edebilirsiniz;

  • Sosyal medyada hesap açmak ve kurumsal kimliğini oluşturun
  • Hedef kitle belirleyin
  • Kullanıcı takibi ve takipçi kazanma yöntemleri elde edin
  • Pazarlama stratejileri geliştirin
  • Sosyal medya ajansı seçin

Sosyal Medya Yönetiminde Hedef Kitle

Hedef kitle belirlemek sosyal medya yönetiminin önemli noktasıdır. Yaş aralığı, cinsiyet, ilgi alanları gibi noktalar belirlenen kitlenin bilinmesinde önem taşır. Belirlenen bu hedef kitlenin ilgisini çekmek için anket yapmak harika bir yöntemdir. Örneğin, firmanızın sosyal medyada önceki konumu, takipçi sayısı gibi unsurlar tespit edilmeli ve buna göre hedef kitle planlaması yapılmalıdır.

İçerik Yönetimi

Arama motorlarında üst sıralarda çıkmak kaliteli sosyal medya yönetimi ile sağlanır. Bunu başarabilmek için özgün ve kaliteli içeriklere ihtiyaç vardır. İçerik yönetimi güzel bir şekilde yapıldığı takdirde hedef kitleyi çekmek daha basit olacaktır.

Reklam Yönetimi

Artık hemen hemen her marka, firma reklamlarını internet üzerinden yapmaktadır. Bu sayede markayı çok daha fazla kişiye tanıtma fırsatı bulunur. Ancak sürekli ve plansız reklam yapmak iyi bir yönetim özelliği değildir. İçerik hazırlanması için uzun saatler gerekir bu noktada devreye sosyal medya ajansları giriyor.

Sosyal Medya Ajansı Seçimi

Sosyal medya ajansları, markanızın içerik yönetiminde kreatif fikirler sunarak sektörde farklı olmanızı sağlar. İçeriklerinizi önceden planlayan ajanslar, doğru gün ve saat stratejileri belirleyerek sosyal kanallarda markanızı tanıtır. Ek olarak, markanızın dijital kanallarda reklamını da üstlenirler.