Sosyal Medya Uzmanı Nasıl Olunur?

  • March 9, 2021
  • Ceviz Social Content Team
  • 3 min read

Günümüzün popüler mesleklerinden biri olan sosyal medya danışmanı veya uzmanı oldukça merak ediliyor. Sosyal medya yöneticisi nasıl olunur? Sosyal medyada kariyerinize başlamak için neler yapmalısınız? Hep birlikte bu soruların cevaplarını inceleyelim.

1-Kuvvetli İletişim ve Yetkinlik Sahibi Olun

Araştırmalarımıza göre, işverenler çok yönlü insanları tercih ediyor, bu nedenle tasarım ve yaratıcılık yönünüzün mutlaka kuvvetli olması gerekiyor. Aynı zamanda iş dünyasının olmazsa olmazı, iletişim becerinizin de iyi olması gerekmekte.

Tavsiyemiz, sosyal medya yönetimine en alt seviyeden başlayın, bir tanıdığınızın yanında işleri gözlemleyin veya ücretsiz stajlar yapın. Günümüzün en büyük avantajı olan online eğitimler ile birçok konuda da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Uzmanlaşmanız müzik öğrenmek gibidir, kendi başınıza bile ne kadar çok pratik yaparsanız o kadar çok gelişirsiniz.

2- Fırsatlardan Haberdar Olun

Şu an ne yapıyorsanız yapın, sosyal medyaya giriş yapmanız sizin elinizde. Başka bir meslek sahibi olsanız dahi başlamak için hiçbir engeliniz yok. Çalıştığınız şirketin pazarlama veya dijital pazarlama ekibiyle görüşmeler düzenleyerek bilgi sahibi olabilirsiniz, bundan çekinmeyin.

İlk adım olarak hobilerinizi Instagram’da paylaşmaya başlayabilirsiniz, bu sizi doğrudan üste taşımayacak, ancak başarılı bir sosyal medya yürütme konusunda denemeler yaparak beceri kazanmanız için büyük bir fırsat.

3- Duruşunuzu Belirleyin ve Tutarlı Olun

Paylaşımlarınız insanları nasıl hissettirecekleri konusunda oldukça titiz gözükmelidir. Her türlü politikayı anlamalı ve duruşunuzu ona göre belirlemelisiniz. Kişisel bir hesabınız olsa bile, güçlü paylaşımlar ve tutarlı bir davranışla yayınlar yaptığınızda diğer kapılar size açılacaktır.

Tutarlı olun, trend olan bir hashtag’e katılmak için markanızla veya kişisel hesabınızla alakalı olmayan paylaşımlarda bulunmayın.

4- Portföyünüzü Oluşturun

Sosyal medya uzmanlığı için iş görüşmesine gittiğinizi varsayalım. Mülakata gitmeden önce hazırlamış olduğunuz portföyünüz veya bir blog, görüşme sürecinde sizi daha öne taşıyacaktır. İş veren, kim olduğunuzu, hobilerinizi, çalışmalarınızı daha iyi görebilecektir.

5- Sevdiğiniz Sayfalardan İlham Alın

Hobilerine göre veya çalışmalarını beğendiğiniz markaların listesini ajandanızda bulundurun. Listelediğiniz markaların paylaşımlarını takip edin ve gerekirse notlarınızı alın. Hayalinizdeki sosyal medya uzmanı olmak istiyorsanız, listenizden ilham almak en doğru yol olacaktır.

Son olarak, yenilikçi tavrınızı koruyarak hayalinizdeki sosyal medya işine eğlenceli, hikayesi olan ve duygusal bağ kurmanızı sağlayan içeriklerle başlayabilirsiniz.