Sosyal Medya Pazarlaması İçin Etkili 5 İpucu

  • April 16, 2021
  • Ceviz Social Content Team
  • 6 min read

Sosyal medya kampanyaları yürütmek, günlük sosyal medya profillerinizi yönetmekten oldukça farklı olabilir. Devam eden pazarlamanızın aksine, kampanyalar belirli bir amaç için olma eğilimindedir ve yalnızca belirli bir süre dayanır. Başarılı bir kampanya planlamayı, sağlam bir strateji oluşturmayı ve hangi sayıların izleneceğini bilmeyi gerektirir.

Sosyal medya pazarlamanızı olabildiğince karlı hale getirmek istiyorsanız, temel ölçütleri yakından takip etmeniz gerekir. Analiz konusunda size yardımcı olabilecek çeşitli araçlar ve hizmetler vardır. Bu yazımızda, sosyal medya pazarlamanızı geliştirmenize yardımcı olacak önemli ipuçlarını inceleyeceğiz.

1- Hedeflerinizi Belirleyin

İyi bir sosyal medya kampanyası geliştirmek için öncelik olarak ihtiyaçlarımızı bilmemiz gerekir. Bunları iyi bir şekilde analiz ettikten sonra ihtiyacımıza göre uygun olan hedeflerimizi belirlemeliyiz. Marka bilinirliğini mi artırmak istiyoruz, yoksa daha çok satış yapmak mı bunları sıralamalıyız. Örneğin, birincil hedefimiz marka bilinirliğini artırmaksa, yorumlar, beğeniler, paylaşımlar ve takipler gibi verilere dikkat etmek mantıklıdır. Hedefleriniz her kampanya veya her sosyal medya sitesi için aynı olmayabilir. İşletmenizin hedefleri de zamanla değişebilir. Bunun için hedeflerimizi belirlerken birden fazla hedefi göz önünde bulundurmalıyız. Hedeflerimizi belirlerken şunlara dikkat edebiliriz:

  • Spesifik
  • Ölçülebilir
  • Ulaşılabilir
  • Gerçekçi
  • Zamana duyarlı

2- Hangi Sosyal Medya Kanallarının Size En Uygun Olduğunu Öğrenin

Sosyal medyaya gelince, gün geçtikçe karşımıza daha fazla sosyal medya kanalı çıkıyor. Hangi sosyal medya kanallarının markamız için en değerli olduğunu gerçekten anlamak için birkaç test yapmalıyız. Çünkü doğru ve etkili sosyal medya platformlarını seçmek başarılı bir sosyal medya pazarlama sürecinin önemli etkenlerindendir. Hangi sitelerin markamıza en çok trafik gönderdiğini ve hangilerinin olası satışlar için en iyisi olduğunu öğrenmemize yardımcı olması için sosyal analiz araçlarını kullanabiliriz. Bunun için Google Analytics raporlarını kullanabiliriz. Aslında çoğu işletmenin Facebook‘u kullanması gerektiğini söyleyebiliriz, çünkü bu site çevrimiçi olarak aktif olan tüm demografik bilgileri kapsamaktadır. Bunun ötesinde, hedef kitlemizin en çok kullandığı platformları belirlemeliyiz. Hedef kitlemizi daha iyi tanıdıkça onlara ulaşabilmek için daha iyi bir sosyal medya pazarlama stratejisi planlaması yapabiliriz. Pinterest, fiziksel ürünleri tanıtmak için güçlü olabilir. Eğer B2B pazarlama türü yapıyorsak LinkedIn’in önemli olduğunu söyleyebiliriz.

3- Tıklama Oranlarınızı İzleyin

Tıklamalar, her tür sosyal medya kampanyası için en önemli ölçütlerden biridir. Sonuçta, amacımız görüş almak veya beğenilmek değil, insanların web sitemizi veya gönderdiğimiz her yeri gerçekten ziyaret etmelerini sağlamaktır yani çeşitli platformlarda bir bağlantı paylaştığımızda, amacınız insanların bağlantımıza tıklamasını gerçekleştirmektir. Tıklama oranımız, sosyal medya içeriğimizin ne kadar etkili olduğunun iyi bir ölçüsüdür. Ücretli reklamlar ve web sitesi içeriği için olduğu kadar, sosyal medya yayınlarımız için tıklama oranını izlemek de önemlidir.

Kullandığımız sosyal medya kanallarındaki tıklama oranlarını özel olarak takip etmek markamız için gereklidir. Örneğin, Facebook’ta diğer sitelerden daha yüksek bir tıklama oranı aldığımızı fark edersek, bu platforma daha fazla kaynak ayırmaya karar verebiliriz. Bunun yanında metin gönderileri, resimler, infografikler ve videolar gibi farklı içerik türlerini de izleyebiliriz. Örneğin Twitter‘da hashtag’leri test edebiliriz.

4- Paylaşımlarınız İçin En İyi Zamanları Belirleyin

Herkes sürekli olarak sosyal medya sitelerinde gönderi paylaşmamız gerektiğini söylüyor ama bunun için oluşturulan fikir birliği yine de azdır. Dahası, günün en iyi zamanı ve haftanın gününün yayınlanmasıyla ilgili sonsuz tartışmalar var. Bununla birlikte, en iyi çözümün kendi testlerinizi yapmak ve bizim için neyin en fazla işe yaradığını bulmamız gerekir. Çünkü her işletme için söylenen bu fikirlerin sonucu aynı değildir. Facebook Insights gibi ücretsiz araçlar, sonuçlarınızı farklı zamanlarda yayınlamak için test etmemize yardımcı olabilir. Takipçilerimizin ne zaman çevrimiçi ve etkileşimde bulunma olasılığının en yüksek olduğunu bilmek bizim için faydalıdır. Hedef kitlemiz birden fazla saat diliminde yaşıyorsa, bunu da hesaplamalarımıza dahil etmemiz gerekir.

5- En Değerli Takipçilerinizi Belirleyin

Tüm sosyal medya hesaplarımızdaki takipçilerimiz bizim için önemlidir, ancak hepsinin bize eşit fayda sağlamadığı olası bir gerçektir. Gönderilerimizi paylaşan 100.000’den fazla takipçisi olan biri, 50 takipçisi olan birinden çok daha önemlidir. Etkileyici olarak kabul edemeyeceğimiz ancak yine de içeriğimizle etkileşimde bulunma konusunda çok hevesli olan takipçilerimizi izlemek de faydalı olacaktır. Bu tür takipçiler her zaman geliştirilmeye değer. Sosyal medyadaki zamanımız ve kaynaklarımız belirli ve sınırlıdır. Bu yüzden enerjimizi bize en çok yardım edebilecek takipçilerimize ayırmamız mantıklıdır. Belirlediğimiz takipçilerimiz bizim için potansiyel olarak değerli olduğunda, onlara daha fazla değer sağlamak için çaba gösterelim.

Sonuç olarak, yukarıda bahsettiğimiz ipuçları sosyal analizlerden yararlanmanın en etkili yollarından bazılarıdır. Yukarıda bahsettiğimiz adımları başarılı bir şekilde uygularsak gelişen bir sosyal medya planını kolayca formül haline getirebiliriz. Bunları yaptığımız takdirde sosyal medyayla neyi başarmak istediğimizi anlarız ve bize ihtiyacımız olan verileri sağlayan araçları ve teknikleri anlayabiliriz.

Kaynak: https://blog.euromsg.com/etkili-bir-sosyal-medya-pazarlama-stratejisi-olusturmanin-7-temel-adimi/