Sosyal Medya İstatistikleri 2020

  • March 9, 2021
  • Ceviz Social Content Team
  • 3 min read

Sosyal ağların çeşitlenmesiyle birlikle pazarlama da aynı doğrultuda değişiyor. Pazarlama stratejinizi belirlemek için verileri incelemenizi öneriyoruz.

1-Sosyal medyanın genel popülaritesi nasıl?

30 Ocak 2020 tarihli Digital 2020 Global Dijital Genel Bakış’a göre birkaç önemli sonuç:

2020’nin başından bugüne kadar 4,5 milyardan fazla insan internet kullanmakta.Sosyal medyayı aktif kullanan kullanıcılar geçen seneden bu yana artarak 3,8 milyarı geçti.

Aşağıdaki tablo sosyal medyanın büyümesini özetliyor. İncelediğimizde dikkatimizi çeken bazı sonuçlar var; mobil cihazlardan erişen toplam kullanıcı sayısının %99 olduğunu ve aktif sosyal medya kullanıcılarının oranının da %49’a ulaştığını görüyoruz.

2- Yaş ve cinsiyete göre popüler sosyal ağlar hangileridir?

Popüler sosyal platformların en iyisini seçmek için şirket beyanlarından ve kazanç raporlarından yararlanabiliyoruz. Aşağıdaki tablo 2020 yılı Ocak Ayı tarihli veriyi içeriyor; WhatsApp, Facebook Messenger ve Wechat tarzındaki iletişim uygulamalarının önemini vurguluyor. TikTok’un hızlı büyüyüşü de dikkatimizi çekiyor.

The Social Baker sosyal medya trendleri raporuna göre, özellikle en popüler sosyal kanallar olan Instagram ve Facebook’un Z kuşağı bireylerine göre pazarlamaya uygun olduğunu söylüyor.

Ofcom tarafından yayınlanan raporda, Facebook’un 2018’de %40’tan %31’e düşmesinin 12-15 yaş aralığındaki bireylerin demografik özellikleri sebebiyle olduğunu görebiliyoruz. Diğer popüler ağ olan Snapchat ise, %14’ten %23’e yükseldi.

Başka verilere de göz atacak olursak örneğin; aşağıda öne çıkan yaş gruplarına ait istatistikler yer almakta. Buradan birçok sonuca varabiliyoruz; 8-11 yaş aralığı grubundaki bireyler %35 oranında akıllı telefonlara sahipken, 12-15 grubunda bu oran %83 olmakta. Diğer bir yandan dikkatimizi çeken sonuç ise, video izleme oranlarının önemli bir düzeyde artması. Aynı zamanda sosyal medya profillerinin artışı da gözümüze çarpmaktadır.

3- Sosyal medyada paylaşım en iyi ne zaman yapılır?

Tüketicilerin davranışına göre değişkenlik sağlayan popüler zaman, test edilerek bir süre sonra optimizasyon sağlayabileceğimiz hale geliyor. Her sosyal ağın kendine göre farklı zaman eğilimleri vardır.

Sprout Social’ın hazırlamış olduğu raporun grafiğinde, farklı sektörlerde sosyal medyada içerik paylaşmanın en iyi olduğu zamanların karşılaştırması mevcut. Paylaşım yaparken grafiği göz önünde bulundurun ve paylaşımlarınızı nasıl farklılaştıracağınızı düşünün.

İstatistiklere göre, Instagram için en iyi zaman Çarşamba saat 15.00, Facebook için ise 11.00 ve 13.00-14.00 aralıklarında gösterilmektedir. Buna bağlı olarak, yayın planlarınızı yaparken hafta içi öğle saatlerini dikkate alın.

Kaynak: https://www.smartinsights.com/social-media-marketing/social-media-strategy/new-global-social-media-research/