Sosyal Medya Danışmanlığı Nasıl Yapılır?

  • March 9, 2021
  • Ceviz Social Content Team
  • 5 min read

3.8 milyar sosyal medya kullanıcısının var olduğu ve bu da dünya nüfusunun %49’una tekabül ettiği günümüzde, danışmanlığınızı yapan bir sosyal medya şirketi sahibi olmak iyi bir fikir.

Bildiğimiz üzere sosyal medya danışmanları, markanın bilinirliğini sosyal medya sayesinde artırmak ve hedef kitleye uygun stratejiler geliştirmek için çalışırlar. Bir diğer deyişle, markanın yüzünü temsil ederler.

Giderek artan bu meslek, sosyal medyada aktif olmak isteyen birçok şirketin çalışmak istediği bir sektör haline geldi. Yazımızın devamında, 6 adımda sosyal medya danışmanlığına giriş yapmanız için 6 etkili maddeden bahsedeceğiz.

1- Gereken Niteliklere Sahip Olma

En iyi sosyal medya danışmanı olabilmeniz için bazı niteliklere sahip olmalısınız:

  • Müşterinizin hedef kitlesini doğru analiz etmelisiniz.
  • Satış hedefine ulaşabilmek için etkileşimi artırmalısınız.
  • Markanın sesini sosyal ağda duyurmalısınız.
  • Sosyal kampanyaları doğru yönetmelisiniz.
  • Algoritmaları anlayıp başarı metrikleri izleyen araçlar kullanmalısınız.

Eğer ki sıfırdan sosyal medya danışmanlığına giriş yapacaksanız, online kurslara yatırım yapmanızı tavsiye ediyoruz. Örnek olarak; Coursera ve Udemy kullanarak yetkinliklerinizi geliştirebilirsiniz. Eğitimlerinizi tamamladıktan sonra ağlarınızla etkileşim için LinkedIn üzerinden sertifikanızı paylaşmanız da işinize yarayacaktır.

2- İlk Müşterilerinizi Seçerken Yerel İşletmelere Yer Verin

Sıfırdan başlıyorsanız, portföyünüzü zenginleştirmek için bölgenizde bulunan küçük işletmeleri tespit edip onlar ile ücretsiz çalışmayı denemelisiniz. Örneğin, mahallenizde bulunan butik bir tatlıcı var ve sosyal medya ile daha büyük kitlelere ulaşacağını düşünüyorsanız, onlar ile çalışarak danışmanlık hizmeti vermeye başlayabilirsiniz. Küçük işletme toplantılarına katılarak kendinizi tanıtabilir, aktif olduğunuzu gösterebilir ve sosyal medya danışmanlığına ihtiyaç duyan müşterilere ulaşabilirsiniz.

Unutmayın ki, küçük işletmeler sınırlı bütçeye sahiptir ve sosyal medya için ihtiyaçları da daha basittir. Dolayısıyla kendinizi geliştirmek için başlamanızın en etkili yolu onlar ile çalışmak olacaktır. İş yükünüz daha hafif olacağından, aynı zamanda birkaç küçük işletmeyle çalışarak büyüyebilirsiniz.

3- Finansal Planınızı Belirleyin

Danışmanlığa başlamadan önce mutlaka finansal planınızı, ücretlendirmenizi ve ödeme planlamanızı yapmalısınız. Çalışmalarınız sonucunda bazı müşterilerden ödeme almakta sıkıntı çekebilirsiniz, bu durumda dikkat etmeniz gereken konu nakit akışınızı iyi yönetebilmenizdir. Erken ödeme yapan müşterilerinize indirim fırsatı sağlayabilir, geç ödemede bulunan müşterilerden geç kalma ücreti isteğinde bulunabilirsiniz.

Bir muhasebeci ile ya da yazılım satın alarak giderlerinizi, vergilerinizi ve maaş bordronuzu takip edebilir, planlamanızı buna göre daha net bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

4- Nişinizi Seçin

Sosyal medya danışmanlığı sektöründe birçok niş bulunmaktadır:

Genelist: Reklam yönetimine odaklanarak içerik oluşturma bilgisine sahip olur.

Veri Analisti: Oluşturulan kampanyalardan edinmiş olduğu verilerden analizler yapar ve gelecek hedefleri ile ilgili çalışmalar geliştirir.

Topluluk Yöneticisi: Marka bilinirliğini artırmak amacıyla müşterilerle etkileşimde olur.

Pazarlamacı: Ücretli reklamlar kullanarak, satışı ve müşteri kitlesinin büyümesini hedefler.

Her işletmede sadece bu tanımlarda çalışan bulunmasa da farklı rolleri üstlenen çalışanlara da yer veriliyor. Roller belirlendikten sonra, hedef kitlenizi mutlaka tanımlıyor olmalısınız. Bir alana odaklanmayı planlayın ve tecrübelerinize tecrübe kattıktan sonra diğerlerini genişletebilirsiniz.

5- Ekibiniz İçin İşe Alımlar Yapın

Sosyal medya danışmanlık ekibi için öncelikli olarak işe almanız gereken roller:

Sosyal Medya Pazarlama Uzmanı: Takipçilerle iletişim kurarak etkileşimi artırır, kampanyalara yeni fikirler katar.

Potansiyel Müşteri Araştırmacı: Müşterilerle eşleşen şirketleri tespit ederek veri tabanında toparlar.

Web Designer: Markanızın web sitesini iş birlikleri için oldukça göze çarpan stilde yapan yetenekli bir web tasarımcı ile çalışmanız çok önemli.

İçerik Pazarlamacı: Markanızın öne çıkması için oldukça önemli bir çalışanınız olacaktır. Keyword araştırması yaparak öne çıkmayı hedefler ve oldukça ilgi çekici blog yayınları oluşturur. İlk etapta, serbest çalışanları tercih edebilirsiniz.

6- İhtiyaç Halinde Finansman Edinin

Bazı durumlarda fon yetersizliği sebebiyle işletmeler büyüyemeyebiliyor. Buna bağlı olarak, daha fazla müşteriye eriştiğinizde yeni çalışan almanız veya daha kapsamlı çalışmanız gerekebilir, bu da finansal açıdan sahip olduğunuz bütçeden daha fazla olabiliyor.

İyi haber şu ki; başlangıç kredisini deneyebilirsiniz. Düşük faiz oranlı ve uzun ödeme koşullarına sahip krediler ilk etapta sizin için uygun olacaktır.