Sosyal Medya Analizlerinden Yararlanmanın Yaratıcı Yolları

  • May 9, 2021
  • Ceviz Social Content Team
  • 4 min read

Sosyal medyada yaptığınız çalışmalardan ve harcadığınız çabalardan en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız, sonuçlarınızı takip etmeniz önemlidir. Temel sosyal medya analizi yazılımı, beğeniler, tıklamalar, paylaşımlar ve diğer etkileşim türleri gibi verileri izlemek için sizler için iyi bir tercihtir. Bununla birlikte, hedef kitlenizi gerçekten anlamak ve daha etkili kampanyalar planlamak istiyorsanız, daha derine inmek ve sosyal medya izleme veya dinleme stratejilerini kullanarak analitiklerden yararlanmanın yaratıcı yollarını bulmak sizlere büyük ölçüde yardımcı olur. Sizin için işletmenize yardımcı olabilecek yollardan bazılarını inceledik.

Kitlenizle Daha İyi Etkileşim Kurun

Birçok işletme, markalarını etkileyen çok sayıda sosyal medya faaliyetine ayak uydurmakta zorlanıyor. Kendi hesaplarınızı izleyip, doğrudan sorulara ve yorumlara yanıt vermeniz önemli yer kaplıyor. Bununla birlikte, büyük olasılıkla, tüm sosyal medyada sektörünüzü etkileyen birçok konuşma oluyor.

Örneğin, insanlar Quora’da sorular soruyor, bir haber hakkında tweet atıyor, Facebook veya Instagram‘da ilgili fotoğraflar yayınlıyor olabilir. Sosyal medyayı geniş ölçekte dinlemek, kendinizi bu olaylardan bazılarına dahil etmenize ve muhtemelen yeni takipçiler ve müşteriler edinmenize olanak tanır. Onların sorularını cevaplayabilir ve faydalı önerilerde bulunabilirsiniz. Kendi ürününüzü açıkça satmaktansa, bunu ılımlı bir şekilde yapmak genellikle en iyisidir.

Müşteri İlişkilerinizi Geliştirin

Bu, sosyal medya izlemenin itibar yönetimi ile örtüştüğü bir alandır. İşletmeniz Google, Yelp, Foursquare veya diğeri inceleme sitelerinde listeleniyorsa, yorumları izlemenin ve onlara yanıt vermenin çok önemli olduğunu zaten biliyorsunuzdur. Bazı müşteriler de sosyal medyada sizden bahsedecek. Birisi işletmeniz hakkında bir şikayette bulunuyorsa veya başka bir sitede yorum yapıyorsa, bunu bilmelisiniz.

Bazı durumlarda, bir müşterinin güvenini yeniden kazanmasına yardımcı olabilirsiniz. Yapabileceğiniz tek şey özür dilemek olsa bile, en azından müşteriye ve yorumlarınızı gören herkese değer verdiğinizi gösteriyorsunuz. Sosyal medya sitelerinin sayısının artması nedeniyle, ister bir inceleme sitesinde, ister Tumblr gibi blog türü bir sitede veya büyük sosyal medya platformlarından birinde olsun, markanızla ilgili her türlü sözü izlemek önemlidir.

Rekabetinizi İzleyin

Rakipleriniz size hedef kitleniz hakkında çok şey öğretebilir. Hangi stratejilerin onlar için işe yarayıp hangilerinin yaramadığını öğrenebilirsiniz. Gönderilerine kimin ve ne şekilde cevap verdiğini gözlemleyebilirsiniz. Daha küçük bir şirket, aynı niş veya sektördeki çok daha büyük ve daha yerleşik bir işi “gözetleyerek” değerli ipuçları öğrenebilir.

Rakiplerinizi sosyal medyada takip etmenin en kolay yollarından biri onları takip etmektir. Bu, birçok nedenden dolayı mantıklıdır. Örneğin, Twitter’da insanları takip etmek, kendiniz daha fazla takipçi kazanmanıza yardımcı olabilir. Facebook, rakiplerinizin sayfalarını izlemenizi sağlayan kullanışlı bir araç sağlar. İzlenecek Sayfalar özelliğini kullanarak diğer Facebook Sayfalarından analizlere erişebilirsiniz. Rakipleriniz hakkında ayrıntılı veri almak için kullanabileceğiniz birçok başka sosyal medya analiz yazılımı ve hizmeti vardır. Bu araçlardan bazıları, rakiplerinizin gönderileri ve yanıtları için arama yapmanızı sağlar.

En İyi Müşterilerinizi Belirleyin ve Onlarla Etkileşim Kurun

İşinizi desteklemeye yardımcı olan influencer’ları ve sadık müşterileri belirlemek önemlidir. Sosyal medya analizinin yaratıcı bir kullanımı, en değerli müşterilerinizi ve marka savunucularınızı takip etmektir. Sosyal medyayı izleyerek, insanlar ürünlerinizi lanse ederken haberdar olursunuz. Bu, en iyi müşterilerinizle daha güçlü ilişkiler kurmanıza yardımcı olur. Bazen bunları pazarlama çabalarınıza dahil edebilirsiniz. Örneğin, markanızdan hoşlanan bir influencer, en son ürününüzü YouTube kanalında veya Instagram hesabında incelemeye açabilir.

Buradaki çıkarımlara baktığımız zaman, sosyal medya genişlemeye devam ettikçe, kampanyalarınızı izlemek için analiz araçlarını kullanmak giderek daha önemli hale geliyor. Temel analizlerinizi takip etmenin yanı sıra, bunun ötesine geçmek ve rakiplerinizi ve işinizle ilgili tüm tartışmaları izlemek de faydalıdır.

Kaynak: https://www.moradam.com/20180211203983/sosyal-medya-analizi-nedir-sosyal-medya-analizi-nasil-yapilir/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *