“Silicon Valley In Your Pocket”: Clubhouse

Son günlerde büyük bir akım haline gelen Clubhouse, bugüne kadar kullandığımız sosyal medya uygulamalarından farklı olarak ses temelli bir platformdur. Sesli sohbet odaları sayesinde kullanıcılar, ilgi alanları hakkında konuşarak hikayeler anlatabilir ve yeni network’ler kurabilir.

Clubhouse Nedir?

Twitter ile oldukça benzerlik gösteren Clubhouse, ses temelli olarak çalışıyor. Uygulamanın içerisinde birçok oda bulunuyor ve üye olduktan sonra ilgi alanlarınızı seçmeniz isteniyor. İlgi alanınıza göre katıldığınız odada, daha önce konuşmaya fırsat bulamadığınız girişimcilerden influencerlara kadar herkesle konuşabiliyorsunuz. Dünyanın en zengin insanı Elon Musk da Clubhouse’a giriş yaparak değişik açıklamalarda bulundu; kafatasındaki implant ile video oyunu oynayabilen bir maymun olduğunu söyledi.

Üyelik Sistemi Nasıl Çalışıyor?

Uygulama şu an için yalnızca IOS kullanıcılarını destekliyor ve bunun yanı sıra davetiye sistemi ile üyeliği gerçekleştiriyor. Şimdilik yalnızca Apple cihazlarına sahip kullanıcılar kullanabiliyor. Aslında bu uygulamanın bir anda trend olmasının en büyük etkenlerinden biri davetiye sisteminin gizemi ile insanlarda merak uyandırmasıdır. Üye olduktan sonra konuşma bölümü 3 ana bölümden oluşuyor. Open Room herkese açık, yalnızca takip ettikleriniz ile iletişime geçebileceğiniz oda Social Room ve kimsenin katılamayacağını oda Closed Room olarak kullanıcılara sunuluyor.

Clubhouse’da takip ettiğiniz kullanıcıların etkinlikleri karşınıza çıkabilir ve dilerseniz farklı gruplara da katılım sağlayabilirsiniz. Uygulamadan gönderilen bildirimler ile konuşulan konuya dahil olabilir ve el kaldırmadığınız zaman sadece dinleyici olarak kalabilirsiniz.

Davetiye Nasıl Alınır?

Davetiye almanın iki farklı yolu bulunuyor. İlki uygulamayı kullanan bir arkadaşınızın size davetiye göndermesidir. İkincisi ise, uygulamayı indirdikten sonra rehberiniz ile bağlamanız gerekir. Eğer rehberinizde daha önce uygulamaya üye olmuş biri varsa, ona sizden bildirim gidiyor ve daha sonra o size davetiye gönderiyor.

Clubhouse’un Kurucuları Kimdir?

Gizemli bir hale gelerek oldukça dikkat çeken Clubhouse, Paul Davison ve Rohan Seth tarafından kuruldu. Webrazzi verisine göre, 7 ay içerisinde haftalık 2 milyon aktif kullanıcıya ulaştı. Kurucuların uygulamadaki başarısının kaynağına baktığımız zaman, Silikon Vadi’sindeki bir deneyimin etkisi görülüyor. Davison ve Seth, uzun yıllar boyunca sosyal ağlar ve kripto para borsalarındaki kazandıkları tecrübeler ile sıfırdan kurdukları girişimlerini büyük şirketlere satmayı başardılar. Sonuç olarak, networking anlamında kullanıcıların kendilerini geliştirebilecekleri ve sesli konuşma ile kolay kullanım sağlayan Clubhouse, etkileşim açısından Instagram’a rakip olabilecek seviyeye ulaştı.