Rekabette Fark Yaratmanın 7 İpucu

  • March 9, 2021
  • Ceviz Social Content Team
  • 3 min read

Kendi markanızı kurma yolunda ilerlerken rakip analizi yapmak önemli bir çalışmadır. Rekabetçi bir piyasada rakiplerinizden ayrılmanın birçok yolu mevcut. Hazırsanız ipuçlarını paylaşmaya başlıyoruz.

Rakiplerinizden Nasıl Sıyrılırsınız?

  1. Nişinizi tespit edin.
  2. Hedef kitle analizi yapın.
  3. Marka karakteri oluşturun.
  4. Markanız ile ilgili içerik üretin.
  5. Sosyal medyada aktif olun.
  6. Network oluşturun.
  7. Markanızı pazarlayın.

1- Nişinizi Tespit Edin

Girişim planınızda kendi nişinizi bulmak oldukça önemlidir ve iki adımdan oluşmaktadır. İlk adım, faaliyet göstermek istediğiniz pazarı tespit etmektir. İkincisi ise spesifik ürünü tespit etmektir. Niş pazarlar, mevcut pazarda karşılanmayan taleplerden ortaya çıkar. Kendi nişinizi bulmanız tek bir adımda ve kısa zamanda gerçekleşmeyebilir çünkü genelde deneyerek, analiz ederek tespit edilir. Böylelikle, müşterilerin taleplerini daha yakından görecek ve yönünüzü belirleyeceksiniz. Unutmayın ki, ayrıntıları zamanla göreceksiniz.

2- Hedef Kitle Analizi Yapın

Markanızın sunduğu ürünler veya hizmetler kime hitap ediyor? Hedef kitlenizi ne kadar spesifikleştirirseniz, rakipleriniz de bir o kadar azalacaktır. Böylelikle, yüksek rekabet ortamında bulunmayacak ve ürünlerinizi satmak istediğiniz kitleye ulaştıracaksınız. Hedef kitlenizin yaşı, cinsiyeti, eğitim düzeyi, konumu, ilgi alanları baz almanız gereken demografik bilgilerdir.

3-Marka Karakteri Oluşturun

Hedeflerinizi ve değerlerinizi yansıtacak bir marka karakteri oluşturmak oldukça değerlidir çünkü hedefleriniz doğrultusunda ilerlemelisiniz. Kendinize şunu sorun; neden ben? Rakiplerimden farkım ne? İnsanlar neden benim markamı tercih etsin?

4- İçerik Üretin

Markanızı yansıtacak içerikler üretmek, dijital kanallarda sizi öne çıkaracaktır. İçerik üretirken dikkat etmeniz gereken noktaladan biri hedef kitleniz ile alakalı içerik üretmektir. Onları yansıtan, ortak noktalar bulabilecekleri içeriklere odaklanın. Diğer önemli nokta ise, düzenli içerik üretmektir çünkü dijital kanallar sürekliliği sever ve içeriklerinize değer verir.

5- Sosyal Medyada Aktif Olun

Sosyal ağlarda aktif olmak dijital çağa ayak uydurmanın altın kuralıdır. Facebook, Linkedin, Instagram, Twitter gibi mecralarda yer almak ve düzenli içerik üretmek rekabette size üstünlük sağlayacaktır. Bir diğer önemli nokta ise, arama motorlarında nasıl gözüktüğünüzdür. Google araması yapan bi kullanıcı marka web sitenizi nasıl görüyor? Profesyonel gözüküyor mu?

6- Network Oluşturun

Network oluşturmak, karşılıklı olarak birbirine fayda sağlamak amacıyla iş hayatındaki insanlar ile ilişkileri ilerletmek olarak tanımlanır. Network oluşturmanın en büyük avantajı, tanıştığınız kişilere markanızı tanıtma fırsatı yakalamaktır. İş hayatındaki insanlara markanızı tanıtmanız ve kendinizden bahsetmeniz, size birçok farklı kapının aralanma ihtimalini artırır.

7- Markanızı Pazarlayın

Pazarlama yöntemleri oldukça fazladır fakat, bu noktada marka sahibine de pazarlama anlamında büyük bir iş düşmektedir. Marka sahibinin oluşturduğu networkler ile kendini ve markasını pazarlaması gerekir ki rakiplerden farklı olsun. Buna fırsatınızın olduğu ortamlarda özgüvenli ve ikna edici olmaya çalışın ki markanız akıllarda yer edebilsin.