Pazarlama için En İyi Alternatif Sosyal Medya Kanalları

  • April 24, 2021
  • Ceviz Social Content Team
  • 4 min read

Çoğu insanın aklına sosyal medya denildiği zaman Facebook, Twitter, Instagram ve Linkedin geliyor fakat bunların yanı sıra başka birçok sosyal medya kanalı vardır. Daha büyük kanallardaki aktivitelerinizden vazgeçmeden, daha küçük, büyüyen platformlarda ilerleme kaydederek genellikle büyük faydalar elde edebilirsiniz.

Yapılan çalışmalar sonucunda elde edilen verilere baktığımız zaman birden fazla sosyal ağda markanızın bulunmasının, hem satışlarda hem de marka bilinirliğine etkisinin büyük olduğu ortada. Giyim, eğlence, web tasarımına kadar bir çok alan mevcut.

Sizin için aşağıda sıralayacağımız siteler yeni veya belirsiz değildir. Bu sitelerin ortak noktaları, birçok işletmenin bunları sosyal medya pazarlama stratejilerine dahil etmenin avantajlarını fark etmemesidir. İlk olarak, herkesin bildiği Facebook pazarlama modelini inceleyeceğiz daha sonra alternatif medyalara değineceğiz.

Facebook

Facebook çoğu marka için önemli bir yerdedir. İşletmelerin başlıca olarak Facebook‘u kullanması gerektiğini söyleyebiliriz, çünkü bu site çevrimiçi olarak aktif olan tüm demografik bilgileri kapsamaktadır. Facebook’un avantajları arasında sosyal ağların kullanıcı sayısı ve reklam modelleri ile farklı alternatifler sunuyor olması bulunuyor. Facebook sayesinde sitenize üye olan müşterilerden aldığınız e-posta, telefon numarası, Facebook ID gibi ayırıcı verileri kullanabileceğiniz hedef kitleler sayfası ve kullanıcıları ilgi alanları, demografi, kullanım alışkanlıkları gibi hedeflemeler yapabileceğiniz bir reklam sayfası da bulunmaktadır.

Pinterest

Pinterest, pazarlama için güçlü olabilecek, genellikle gözden kaçan bir sosyal medya sitesidir. Aylık 200 milyondan fazla kullanıcısıyla Pinterest, Facebook kadar büyük değildir, ancak yine de geniş bir kitleye ulaşmaktadır. En önemlisi, birçok kişi bu siteyi özellikle alışveriş için ziyaret ediyor. Pinterest, özellikle fiziksel ürünleri ve görsellerin merkezi olduğu için ürünlerinizi tanıtmak için kullanışlıdır.

Web sitenize trafik çeken ücretli pinlere yatırım yapabilirsiniz. Ayrıca siteyi organik olarak kullanabilir, çok sayıda pin gönderebilir ve grup panolarına katılabilirsiniz. Pinterest’i pazarlama için kullanmak istiyorsanız, bir işletme hesabı oluşturduğunuzdan emin olun. Bu tür bir hesapla, kampanyalarınızı planlamanıza yardımcı olan daha eksiksiz analitiğe erişebilirsiniz.

TikTok

Yeni sosyal medya sitelerinden biri olan TikTok, kısa videoları öne çıkaran bir platformdur. Kullanıcılar, birçok sitede popüler hale gelen bir biçim olan 15 saniyelik videolar yayınlayabilir. Facebook ve Instagram Hikayelerinde olduğu gibi, 60 saniyeye kadar hikayeler oluşturmak için bir dizi bağlantılı video oluşturabilirsiniz. TikTok’un temel “hilesi”, kullanıcıların her videoyu TikTok’un önemli kütüphanesinden alınan bir şarkıyla eşleştirmesidir.

TikTok, özellikle genç kullanıcılarla hızla büyüyor. Yeni bir platform olarak, pazarlama ve reklamcılık seçeneklerini denemeye devam ediyor. Bu noktada, TikTok en iyi şekilde bir markalaşma platformu olarak tanımlanır. Seçtiğiniz konuda kendi kanalınızı oluşturabilirsiniz. Markanız özellikle müzik veya eğlenceyle ilgilenen genç bir kitleyi hedefliyorsa, TikTok ile denemeye değer.

Reddit

Herhangi bir süredir çevrimiçi pazarlama ile uğraşıyorsanız, kesinlikle Reddit’i duymuşsunuzdur. Reddit, genellikle çeşitli konuları tartışmak için ilginç bir platformdur. Pazarlama potansiyeli genellikle göz ardı edilir. Yine de, doğru şekilde kullanıldığında, Reddit’ten çok sayıda potansiyel müşteri ve takipçi elde edebilirsiniz.

Hedef kitlenizin zaman geçirdiği, değerli bilgileri paylaştığı ve kendinizi yardımsever ve bilgili bir üye olarak tanıttığınız SubReddits’e katılın. Kişiler, profil bilgilerinize bakarak sizinle iletişim kurabilecek. Hangi işi yapıyor olursanız olun, neredeyse kesinlikle Reddit’te sizinle ilgili konuları tartışan insanlar vardır ve bu konuşmaları belirlemek ve analiz etmek, etkileşim fırsatlarını tespit etmek için Sysomos Arama‘yı kullanabilirsiniz.

Kaynak: http://www.nedensosyalmedya.com/dijital-pazarlama/e-ticaret/e-ticaretler-icin-vazgecilmez-5-sosyal-ag

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *