Pandemi Alışveriş Alışkanlıklarımızı Nasıl Etkiledi?

  • March 9, 2021
  • Ceviz Social Content Team
  • 3 min read

COVID-19 salgınının hayatımıza girmesiyle birlikte tüm dünyada tüketici davranışlarında değişim yaşandı. Salgının gerektirdiği sosyal mesafe sebebiyle tüketicilerin online alışveriş tercihine yönelimi arttı. Buna bağlı olarak, dijital dünyada varlığını sürdüren işletmelerin satışlarında ciddi artışlar yaşandı. Yazımızın devamında, pandemi sürecinde gerçekleşen dijital dünyadaki değişimlerden bahsedeceğiz.

1-Pandemi Sonrası Yeni Tüketici Modeli ve Dijitalleşme

KPMG’nin 12 ülkede 70 bin kişiyle yaptığı araştırmaya göre, tüketiciler dışarı çıkmaya daha az eğilimli olduğunu belirtti. Ayrıca, her beş katılımcıdan biri evde oturmayı tercih ettiğini de ekledi. Araştırmada dikkatimizi çeken bir diğer konu ise; alışverişin dijital kanallarda rol almasıyla beraber satın almanın da kolaylaşıyor olması. Ofislerimizi evlere taşıdığımız günden beri, çoğumuz evimize ofis malzemeleri alışverişi yapar olduk. Pandeminin etkisiyle, evi hem ofis hem de sosyalleşme ortamına çevirmeye yöneldik. Bunun için evlerde yapılabilecek aktivite siparişlerini vermek için de dijital dünyanın gözdesi olan e-ticaret sitelerini fazlasıyla kullandık.

Pandemiden önce de hızla gelişmeye devam eden dijitalleşme, özellikle evlerde olduğumuz bu süreçte hayatımızın önemli bir parçası haline geldi. Pandemi sürecindeki alışkanlık haline dönüşebilecek dijital çalışma ortamının, pandemi sonrasında da birçok değişikliğe yol açacağını düşünüyoruz.

2-Pandeminin Muhteşem Cuma’ya Etkisi

Her sene dört gözle beklediğimiz Muhteşem Cuma indirimleri, pandemi sürecinde çok hareketli geçti. Iyzico’nun verilerine göre, bu seneki Muhteşem Cuma satışlarında çok ciddi artışlar yaşandı. 2019 yılında göre satışlar %103 oranında artış gösterdi. Ayrıca 2019 yılına göre bu yıl, %103 işlem hacmi, %57 işlem adedi ve %29 ortalama sepet tutarı artışı gözlendi. Geçen sene ortalama sepet tutarı 211 TL iken, bu sene 273 olarak tespit edildi.

3- Instagram Reels Alışveriş Özelliği ve WhatsApp Sepet Özelliği

E-ticaret hacminde büyüme gerçekleşirken bir yandan sosyal medya platformları da bu konuya el atmaya başladı. Sosyal medya platformları alışveriş aksiyonunu artıracak yeni hamleler atmaya odaklanmış durumda. Instagram, kısa bir süre önce TikTok’a rakip olarak Reels özelliğini kullanıcılara sunmuştu. Dünya üzerinde online alışverişe yönelen tüketicilere, Reels üzerinden ürün satın alma imkanı sunmaya başladı. Nasıl mı? Instagram, içerik üreticileri veya işletmelerin oluşturdukları Reels videolarının üzerine ürün etiketi yapmalarına imkan tanıyarak. Böylelikle, kullanıcılar Reels videosunun üzerine tıkladıklarında etiket üzerindeki ürüne ulaşarak alışveriş yapabilecek.

Bir diğer hamle ise WhatsApp’ten geldi. Yakın zamanda WhatsApp Business Sepet özelliği yayınlandı. Bu özellik sayesinde, WhatsApp kataloğundan ürünler seçerek bunları sepete ekleyebilirsiniz. Ayrıca, kullanıcılar tek mesajla sepeti size gönderebilirler. WhatsApp’in bu yeni özelliğindeki asıl amacın, işletmeleri WhatsApp üzerinden sipariş almaya teşvik etmek olduğunu düşünüyoruz.