Marka Bilinirliği Nedir ve Nasıl Artırılır?

  • March 9, 2021
  • Ceviz Social Content Team
  • 3 min read

Her işletme için ‘branding’ oldukça önemlidir. Marka bilinirliğini artırmak, kullanıcıların markanızın daha çok bilmesine ve markanızla ilgilenen kişi sayısını artırmaya olanak tanır. İşletmeniz hangi platformlarda olursa olsun, logonuzla, sloganınızla ve sosyal medya reklamlarınızla müşterilerin markanızı tanımasını sağlamış olursunuz. Marka imajı ve vermek istediğiniz mesajların tutarlılığı da branding açısında büyük önem taşıyor. Hazırsanız, sosyal medyada marka bilinirliğini artırmak için hazırladığımız 6 ipucunu inceleyelim.

1- Eşsiz Bir Logo Tasarımı

İşletmenize ait tasarlanmış bir logo marka isminizden çok daha fazlasıdır. Logonuza misyon ve vizyonunuzu da yansıtmış olursunuz. Bu nedenle, sosyal medyada marka bilinirliğinizi artırmak istiyorsanız, logonuzun eşsiz ve çekici görünmesini sağlamalısınız. 

Logonuzu her sosyal kanalda kullanmanız önemlidir böylelikle tasarımınız akılda kalıcı olur. Önerimiz; profil resmi, kapak resmi ve içeriklerinizde logonuza yer vermelisiniz. Ayrıca logonuzun her alana ve şekile uyumlu olması gerekir.

2- Marka Kimliği

İşletmeniz için sosyal medyada oluşturduğunuz içerikler ve metinler sizin marka kimliğinizi oluşturur. Kullanıcılar ile hangi dille iletişim kurduğunuz, içeriklerinizde seçtiğiniz renk tonları…Ayrıca müşterilerin yorumlarına verdiğiniz cevaplar da marka kimliğinizi şekillendirmektedir. Güçlü bir marka kimliği ile tutarlı davranışlar sergilemek de çok önemlidir böylelikle hedef kitlenizle daha güçlü bir bağlantı kurarak onlara dokunabilirsiniz.

3- Etkili Slogan

Akılda kalıcı bir slogan bulmak oldukça zor değil mi? Zor olduğu kadar da büyük önem taşır. Büyük markaları düşündüğümüzde çok kısa ve call to action sloganlar seçtiğini görürüz. Örneğin, Nike ‘Just Do It’ sloganını kullanır ve oldukça akılda kalıcıdır. Kullanıcıların ilgisini çekmek için markanızın vizyonunu yansıtan ve akılda kalıcı bir slogan kullanmalısınız. Unutmayın ki slogan, markanızın temel inançlarını ve amacını içerdiği zaman etkili bir hale gelmektedir.

4- Marka Sesi

Gözlemlediğimiz çoğu markanın farklı sesleri vardır. Bazıları sloganıyla uyumlu olarak call to action yani harekete geçirici seslere odaklanır. Bazıları ise mizah üzerinedir. Önerimiz; hoşunuza giden ve sizi yansıtan marka seslerini not alın ve kendi markanız için çalışmayı sürdürün. Unutmayın ki eşsiz bir marka sesine sahip olmak rakipleriniz arasında fark yaratmak için olmazsa olmaz bir etkendir.

5- Sonuç Analizi

Marka bilinirliği ve sürekliliğini artırmak için performansı gözlemlemeniz gerekir. Denetimlerinize mutlaka marka bilinirliği performansını ekleyin ve düzenli olarak analizleri inceleyin. Analizde şu sorulara cevap arayabilirsiniz; markanıza uygun kaç içerik oluşturdunuz ve uygun olmayanlarda neyi daha iyi yapabilirdiniz? Unutmayın ki, çalışmalarınızın performansını izlemek neyi gözden kaçırdığınızı anlamanız ve fikirleri geliştirmek için büyük bir fırsattır.