LinkedIn’de Etkili Bir Kişisel Marka Olmak

LinkedIn, iş arayışı üzerine kurulu bir platform olsa da kullanıcılara birçok fırsat sunar. Fırsatlardan biri ise, LinkedIn’in kişisel markanızı oluşturabilmeniz için harika bir platform olmasıdır. Bu yazımızda, LinkedIn’in sunduğu faydaları en üst seviyeye çıkarmak ve püf noktalar ile etkili bir varlık oluşturmak için izlenmesi gereken yollardan bahsedeceğiz.

1- Düzenli Gönderi Paylaşımı Yapmak

Her sosyal mecrada olduğu gibi LinkedIn’de de düzenli içerik paylaşımı sürecini sürdürmek çok önemlidir. Fakat, çok fazla içerik paylaşımında bulunmak olumsuz etkileri beraberinde getirebilir. Onalytica’nın verilerine göre, ayda 50 paylaşımdan fazla içerik paylaşan kullanıcılar ortalama 26 etkileşime sahipler. Ayda 30-50 kez içerik paylaşımı yapanların ise ortalama 56 etkileşimi var. Bu araştırmanın sonucuna göre, haftada en az 2-3 kez içerik paylaşmak kişisel varlığınızı ön planda tutmak için iyi bir plan olacaktır. Ayrıca içeriği paylaştığınız saatler de bir o kadar önemlidir. LinkedIn’de kurumsal şirket çalışanı kitlesinin yüksek olduğunu düşündüğümüzde, sabah işe gitme saatinde paylaşım yapmak daha etkili olacaktır. Paylaşımın ardından gelen yorumlara cevap vermek de etkileşiminize pozitif etki sağlayacaktır.

2- Fazla Otomasyon Kullanmak

İlk madde de bahsettiğimiz gibi, ayda yüzlerce defa gönderi paylaşmak sizi olumsuz etkileyecektir. Örneğin, belirlediğiniz bir anahtar kelimeyi içeren bir yazıyı defalarca akışınızda paylaşmak, LinkedIn algoritması tarafından tespit edilebilir ve sonrasında gönderiniz gizlenebilir. Eğer otomasyon araçlarını kullanmayı düşünüyorsanız, ayda en fazla 30 gönderi paylaşacak şekilde planlamanızı öneriyoruz.

3- Video ve Görsel İçerikli Gönderi Paylaşmak

Yapılan araştırmalara göre görsel içerikli makalelerin %94 oranında daha fazla görüntülendiği belirtiliyor. Kişisel markanızı LinkedIn’de öne çıkarmak istiyorsanız, gönderilerinize mutlaka video ve görsel içerikleri eklemenizi öneriyoruz. Şunu da unutmayın ki, bir video paylaşacağınız zaman link vermek yerine direkt olarak videoyu kullanılabilir halde kullanıcılara sunmak pozitif bir etki sağlayacaktır.

4- Başkalarının İçeriklerini Paylaşmak

4-1-1 kuralına göre: ”Kendi kendine hizmet eden her gönderi için, alakalı bir gönderiyi yeniden paylaşmalı ve en önemlisi başkaları tarafından yazılan dört parça alakalı içeriği paylaşmalısınız.” LinkedIn algoritmasında da bu kural geçerlidir. Ön plana çıkmak için mutlaka başkalarının içeriklerini de paylaşmalı ve beğenmelisiniz. Bu paylaşımlara örnek olarak yeni bir fikir, haber ve trendler olabilir. Ayrıca başkalarının gönderisinin paylaşımını yaparken kendi fikirlerinizi eklemeniz de oldukça önemlidir. Fark yaratmak için paylaşımı kendi yorumunuzu katarak yapmalısınız. Hatta bir tartışma konusunu başlatabilir ve çok fazla etkileşim de kazanabilme fırsatına sahipsiniz.

5- Satış Yapılan Bir Platform Gibi Davranmak

LinkedIn’de reklam niteliğinde bir paylaşım yapmak insanları sizden uzaklaştırır. Buna bağlı olarak, doğrudan ürünle ilgili satış odaklı içerikler üretmemeye çalışın. Eğer ki düşünce liderliği konseptinde paylaşımlar yaparsanız zaten insanlar sizin web sitenize veya hizmetlerinize göz atacaktır. Yani, LinkedIn’i bir satış platformu gibi düşünmeyin. Network kurabileceğiniz bir alan gibi düşünmenizi öneriyoruz.

6- Canlı Yayın Kullanımı

Pazarlamacıların %79’u canlı video yayınının daha özgün hedef kitle erişimine olanak tanıdığını söylüyor. Buna bağlı olarak, LinkedIn canlı yayın özelliğini kullanın. Canlı yayınınızda bir konu belirleyebilir ve konuk davet edebilirsiniz ya da web semineri tadında bir şey düzenleyebilirsiniz. Şunu da unutmayın ki, canlı yayınlar LinkedIn’de 7 kat daha fazla reaksiyon almaktadır.

7- Paylaşımların Analizini Yapmak

Paylaştığınız gönderilerin sonuçlarına ulaşmak oldukça kolaydır. LinkedIn’in sunduğu bu analiz özelliği sayesinde, paylaştığınız gönderiler hakkında hangi tarzdaki gönderinin daha iyi performans gösterdiğini anlamanıza yardımcı olacaktır. Bu veriler ile gönderileri optimize etmek hedef kitlenize sizi bir adım daha yaklaştıracaktır. Örneğin, bu bir blog konusu yada hashtag kullanımı ile alakalı bir analiz olabilir.

Kaynak: https://www.socialmediatoday.com/news/10-tips-to-boost-your-linkedin-presence-in-2021/594649/