LinkedIn Reklam Modelleri

  • March 25, 2021
  • Ceviz Social Content Team
  • 4 min read

Profesyonellerin yeni bağlantılar kurmak ve birbiriyle iletişime geçmek amacıyla yer aldıkları LinkedIn, B2B marketing hedefleyen markalar için oldukça önemli bir sosyal ağdır. Yazının devamında, LinkedIn reklam modellerinden bahseceğiz. Keyifli okumalar.

LinkedIn’de Reklam Vermek

B2B marketing için oldukça önemli bir mecra olan LinkedIn, markalara çeşitli reklam modelleri sunuyor. Reklam vermenin ilk adımı olarak, markanızın veya şirketinizin bir LinkedIn sayfasına sahip olması gerekir. Sonrasında, https://www.linkedin.com/campaignmanager linkinden giriş yaparak reklam hesabı oluşturmalısınız. Aslında aşamalar tıpkı Facebook Business Manager’a benzemektedir. Hesabınızı oluşturduktan sonra Kampanya Oluştur’a tıklayarak reklam hedefinizi seçebilirsiniz.

LinkedIn Reklam Modelleri Nedir?

Tıpkı Facebook’taki gibi kampanya oluştur seçeneğine tıkladığımızda karşımıza kampanya amacı altında seçebileceğimiz reklam modelleri çıkmaktadır. 3 ana başlıktan oluşur; farkındalık, değerlendirme, dönüşümler.

1- Farkındalık Kampanyası

Farkındalık kampanyasını Facebook’taki Bilinirlik olarak düşünebilirsiniz. Bilinirlikteki amaç nasıl marka bilinirliğini artırmak ve daha fazla sayıda insana ulaşmak ise, LinkedIn Farkındalık kampanyası aynı amaca sahiptir.

2- Değerlendirme Kampanyaları

Değerlendirme başlığı altındaki kampanyalar 3 seçeneğe ayrılmaktadır.

-Web Sitesi Ziyaretleri

Bu kampanya türüyle, hedeflediğiniz kitlede bulunan ve web sitenizi ziyaret etme olasılığı yüksek olan kişilere ulaşabilirsiniz. Facebook’taki trafik reklamındaki gibi, web site ziyaretinden veriler toplayabilir ve sonrasında bu verileri analiz ederek satışa dönüştürebilirsiniz.

-Etkileşim

Şirket hesabınızda paylaştığınız gönderilerin etkileşimlerini artırmayı hedefliyorsanız, bu kampanya türü tam da sizin için yaratılmıştır. Reklamlarınız etkileşime geçme ihtimali yüksek olan kişilere gösterilecek, böylelikle gönderilerinizin beğeni sayıları da artacaktır.

-Video Görüntülemeleri

LinkedIn Video Görüntüleme kampanyasının amacı, belirlediğiniz hedef kitle içerisinden video reklamınızı en uzun süre izleme olasılığı yüksek olan kişilere reklamlarınızı göstermektir. Eğer şirketinizin yeni bir ürününü/hizmetini tanıtmak istiyorsanız video kampanyası sizin için harika bir fırsattır.

3- Dönüşüm Kampanyaları

Dönüşüm Kampanyaları ikiye ayrılmaktadır.

-Aday Oluşturma

Aday Oluşturma kampanyası ile belirlediğiniz hedef kitle içerisinden, dönüşüm alma ihtimalinizin yüksek olduğu kişilere reklamınız gösterilir. Buradaki dönüşüm tahmin edersiniz ki şirketinizin sunduğu bir hizmettir. Reklam sayesinde aday formlarınız dolacak ve bu formları dolduran kişiler ile iletişime geçerek hizmetinizi tanıtarak pazarlayabileceksiniz. Bunun yanı sıra, aday formları sayesinde yeni toplantı planlamaları sağlayabilir ve network açısından kendinizi/şirketinizi geliştirebilirsiniz. Bu kampanyanın en güzel yanlarından biri, hizmet alacak kişilere ulaşmanın yanı sıra yeni networkler kazanmaktır.

-Web Sitesi Dönüşümleri

Web Sitesi Dönüşümleri kampanyası ile, hedef kitleniz içerisinden web sitenizdeki dönüşüm işlemlerini tamamlama olasılığı yüksek olan kişilere reklam ile ulaşabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse, web sitenize kurduğunuz bir iletişim formundaki ”gönder” butonuna dönüşüm eklediğinizde aday oluşturma formundaki gibi form toplayabilirsiniz. Topladığınız her form şirketiniz için potansiyel bir müşteri olacağından dolayı bu reklam modeli satışlarınızı artırmak için oldukça etkilidir.