Kurumsal Kimlik Nasıl Oluşturulur?

  • March 9, 2021
  • Ceviz Social Content Team
  • 3 min read

PwC’nin liderliğinde yapılan bir anket sonucunda, daha güçlü kurumsal kimliğe sahip olan markalar, olmayanlara kıyasla %25 daha iyi performans gösteriyor. Organizasyonun başarılı bir duruş sergilemesi için güçlü bir marka kimliği ile hedef kitleye hitap etmek önemlidir.

Kurumsal Kimlik Tasarımı Nedir?

Kurumsal kimlik, bir markanın görsel algısıdır. Verilen hizmeti veya sunulan ürünü içeren hikayenin, logo renginden yazı tipine kadar yansıması diyebiliriz. Markanızın genel yüzünü temsil etmek için yazı tipi, renk tonları ve ses tonuna kadar belirlenmiş olan tüm görsel unsurlar aslında sizin kurumsal kimliğinizdir. Fiziksel olarak da ürünün ambalajı ve broşürler markanızı temsil eden diğer tasarımlardır. Markanızın vizyonu ve misyonu kurumsal kimliğinize ne kadar yansıyor? Hedef kitlenizde doğru algı yaratıyor musunuz? Kurumsal kimliğinizin planlamasını yaparken dikkate almanız gereken 4 temel unsur var:

1-Logo Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Markanızın akıllarda kalan en belirgin unsuru logodur. Bazı logolar çok dikkatimizi çekerken bazıları ise çok sade kaldığı için hiç farkında olmayız. Fakat, büyük şirketlere baktığımızda logoları genelde sadelikten yanadır çünkü sade logolarda anlatmak isteneni kolayca görebilmek mümkündür. Logonun asıl amacı, şirketinizi temsil etmek olduğu için mutlaka rakiplerinden farklı ve sektöründe özgün olmalıdır. Bunların yanı sıra, yazı stili karmaşık değil, okunabilir ve akılda kalıcı olmalıdır. Logodaki renk skalası en fazla 3 tane olmalıdır çünkü büyük şirketlere baktığımız zaman, sadece bir veya iki renk tonu kullanmaktalar. Örneğin, Twitter sadece mavi, Apple ise sadece beyaz rengi kullanıyor. Renkler ne kadar çoğalırsa logonun akıllarda kalması bir o kadar imkansız olur ve bu da hedef kitlenin kafasında karmaşık bir izlenim yaratır.

2-Yazı Tipi Nasıl Olmalıdır?

İnsanlara yazınızın okunmadan bile samimi ve çekici gelmesi her zaman çok önemli bir etkendir. Tipografinizin tutarlı kullanımıyla beraber görsel kimliğiniz başarılı bir hale gelir. Belirlediğiniz fontların tutarlı kullanımı imajınıza kalite katar. Seçtiğiniz yazı tipi, markanızın ruhunu yansıtmalı ve hedef kitlenize hitap etmelidir. İlgi çekici olmasının yanında okunaklı ve her platforma uygun olması gerektiğini de unutmayın.

3- Görseller Nasıl Olmalıdır?

Kullandığınız görseller de kurumsal kimliğin önemli unsurlarından biridir. Görseller net, tutarlı ve rakiplerinizden farklılaşmaya uygun olmalıdır. Bu sayede, kampanyalarınızda kullanacağınız her türlü görselde akıllarda kalıcı olursunuz. Yaratıcı görselleriniz ile kampanyalarınızda esprili içerikler kullanmak, kurumsal kimliğiniz açısından samimi bir hareket diyebiliriz.

4- Yazı Dili Nasıl Olmalıdır?

Kurumsal kimlik kılavuzu olarak bildiğimiz kılavuzlar, şirket kimliğinizin tüm kişiler tarafından tutarlı bir şekilde uygulanmasına imkan tanır. Yönergeler sayesinde, farklı görsellerin ne zaman ve nerede kullanıldığını gösterir. Örnek olarak, sosyal medya kapak görselleri, e-posta imzaları, kartvizitler diyebiliriz. Bunun gibi çeşitli alanlarda yanlış yorumlamayı önlemek adına kılavuzdan yardım almak iyi olacaktır. Bu noktada, her unsur da olduğu gibi markayı yansıtmak ve anlaşılır olmak çok önemli.