Instagram Keşfete Nasıl Çıkılır?

  • March 9, 2021
  • Ceviz Social Content Team
  • 6 min read

Son dönemlerde hayatımızın adeta bir parçası haline gelen sosyal medya kanallarında ciddi bir rekabet söz konusu.  Bu rekabette ‘‘Başarılı’’ olarak tanımlanabilmek için öne çıkmak önemli unsurları içeren bir süreci içermektedir.

Instagram Keşfet sayfası öne çıkmak için harika bir fırsattır çünkü bizim için en çok izlenen zaman dilimi anlamına gelen prime time’da TV’de bir noktayı takip etmesi gibidir. Özetlemek gerekirse, keşfet sayfası potansiyel kullanıcılar ile buluşmanızı sağlar ve öne çıkarak kitlenizin dışında kalan birçok organik takipçiyi kazanabilirsiniz. 

Instagram Keşfet Sayfası Nedir?

Öne çıkmamıza yarayan bu platform, Instagram’ın arama işleviyle aynı sayfada bulunması sebebiyle, kullanıcıya ilgi alanlarına ve beğenilerine göre değişik gönderiler sunmaktadır. Kullanıcılar paylaşımlarınızla etkileşim haline girdiğinde, diğer paylaşımlarınızın da kullanıcıların Keşfet sayfasında görünme şansı oluşuyor. Bu da marka bilinirliğiniz ve büyümeniz açısından oldukça kıymetlidir. 

Instagram 1 milyar aktif kullanıcısı ile sosyal mecralarda en önlerde yer almakta, dolayısıyla son derece değerli olan takipçilere erişmenin önemli bir anahtarı olmaktadır. Şimdi, birlikte algoritmasının nasıl çalıştığını inceleyelim.

Instagram Keşfet Sayfasının Algoritması Nasıl Çalışıyor?

Eski isminin ‘‘Popüler’’ olduğu Keşfet, bugünün kullanıcılarının ihtiyaçlarına hitap ederek aynı zamanda da benzer ilgi alanlarına dayanan içerikleri sunmaktadır.

Keşfet sayfasının algoritması, sosyal ağda nasıl etkileşimde bulunduğunuzu takip eder ve uygulamayı hangi doğrultuda kullandığınızla ilgili olarak kişiselleştirilerek senkronize edilen içerik oluşturmaktadır. Aynı zamanda, daha önce bağlantınızın koptuğu kullanıcılarla da yeni temas noktaları geliştirebilmeye imkan tanır. 

Sosyal medya yönetimi yapılırken önem verilen unsurlardan biri markanın tanınmasıdır ve keşfet sayfası tam da bu noktada işe yarar. Varlığınızı bir strateji geliştirerek gösterebilirseniz, yeni müşterilere ulaşarak ürünlerinizi satabilir ve daha geniş kitleler ile bağlantı kurabilirsiniz. Basit bir ifadeyle, öne çıkmak için yapmanız gereken tek şey algoritmayı anlayıp girmektir.

Keşfete Çıkmanın 5 Etkili İpucu:

1-Konum ve Hashtag Kullanın

Hashtag kullanarak sahip olduğunuz ağın ötesindeki kullanıcılara ulaşabilirsiniz. Araştırmalar, gönderi paylaşımlarında en az bir tane hashtag kullanan markaların hiç hashtag kullanmayanlardan daha çok etkileşime ulaştığını söylüyor. Bu nedenle hashtag kullanımı, Instagram’da içerik yayınlarken faydalanabileceğiniz en kullanışlı araçlardan biri. Hastagler, sadece gönderinizin özellikleri veya içeriği ile ilgili olmanın yanı sıra bir de trend konular ve eğlenceli ifadelerle bütünleşirse tadından yenmez. Unutmayın, kullanıcıların gereksinimlerine hitap eden içeriklere ulaşmalarını sağlayan Keşfet sayfası, sadece tanıtım amaçlı kullanılmamalıdır.

2-Doğru Zamanda Yayınlayın

Hemen hemen her sosyal kanalda başarılı bir tanıtım için doğru zamanlama büyük önem taşımaktadır. Örneğin bir işletme sahibiyseniz, Instagram profilinizde içerik yayınlamadan önce takipçilerinizin ne zaman aktif olduğunu gözlemleyip belirlemelisiniz. Doğru zaman için analizlerinizi yaptıktan sonra gönül rahatlığıyla içeriğinizi paylaşabilirsiniz.

3-Takipçilerinizle Bağlantı Kurun ve Harekete Geçirici Sinyaller Kullanın

Instagram Keşfet’e girme şansınızı artırmak için, takipçilerinizi pozitif etkileyip harekete geçirmelisiniz. Başka bir deyişle, onlara ilham vermelisiniz. 

Onlardan içeriklerinize iki kez dokunmalarını isteyebilir veya onların fikirlerini sorabilirsiniz. İletişime geçmeye yarayan diğer bir yol ise, yorumlarda arkadaşlarını etiketlemelerini isteyebilir ve anketler hazırlayabilirsiniz. Hediye ödüllü çekilişler de harika bir yoldur. Bu şekilde, takipçilerinizle bağ kurarak, onları size geri bildirimde bulunmaya teşvik etmiş olacaksınız. 

Sonuçta, ne kadar çok beğeni ve yoruma sahip olursanız, Keşfet’te kendinizi görmeniz daha kolay olacaktır. Ayrıca, etkileşimler sayesinde samimi marka izlenimi de kazanabilirsiniz.

4-Influencer ile Çalışın

Influencer pazarlama olarak adlandırdığımız bu strateji, halihazırda var olan bir kitlenin gücünden yararlanarak etkileşim artırmaya araç olan önemli bir yoldur. 

Hem kendi sayfanızdan paylaşarak hem de bir influencer ile çalışarak ürünlerinizi çapraz tanıtım yaparsanız ekstra katılım elde edebilirsiniz çünkü influencer’ların takipçileri yayınlanan marka önerilerine güvenerek etkileşimi artıracaktır. 

Influencer seçimi oldukça önemlidir bu sebeple sadece fazla takipçiye sahip olduğu için çalıştığınız iş birliğinden olumlu sonuç alamayabilirsiniz. Çalıştığınız influencer’ın kitlesi, sizinle veya ürünlerinizle mutlaka bağlantılı olmalıdır. Size önerimiz, yayınlarınızın etkileşime girme olasılığının daha yüksek olduğu, az miktarda ama etkili takipçiye sahip biriyle çalışmanız size daha iyi sonuçlar verecektir.

Bu madde, özellikle sosyal medya gücünüzü göstermenin en etkili yolu diyebiliriz. Unutmayın ki, çapraz tanıtım yapılırsa etkileşimi oldukça hareketlendirecektir.

5- Instagram Keşfet Sayfasında Yerinizi Alın

Gerçek şu ki; Instagram Keşfet’te yerinizi almak o kadar da zor değil. Yukarıda bahsettiğimiz maddeleri uyguladığınız zaman yani kısaca toparlamak gerekirse; doğru iş birlikleri ile içerikler üreterek, ideal zamanda yayınlayarak ve hashtag kullanarak öne çıkmayı başarabilirsiniz.

Keşfet’te yerinizi aldıktan sonra, hedef kitle ve pazarınızı ne kadar çok geliştirirseniz o kadar çok markanızın potansiyelini artıracak insanlarla bağlantı kurma şansınız olur. Buna bağlı olarak, ne kadar çok bağlantı kurarsanız keşfet sayfasındaki yeriniz de o kadar net ve kalıcı olur.

Kaynak: https://sproutsocial.com/insights/instagram-explore/