Instagram Keşfet Algoritması Nasıl Çalışır?

  • April 13, 2020
  • Ceviz Social Content Team
  • 5 min read

Son zamanlarda Instagram’ın keşfet algoritmasının nasıl çalıştığı çok merak edilen bir konu haline geldi. Video içerikleri fotoğrafa göre daha iyi performans mı gösteriyor? Keşfet platformunda bulunmak için hashtag’ler gerçekten yardımcı oluyor mu? Instagram algoritmasını etkileyen 6 temel etken vardır; ilişki, ilgi, zaman, sıklık, takip ve kullanım. Algoritmanın sürekli değişim halinde olduğunu unutmamak gerekir çünkü her gün, her dakika ulaştığı veriye bağlı olarak değişim gösteriyor. Bu yazımızda, algoritmayı yakından tanıyıp daha fazla etkileşim kazanmak için ipuçlarını inceleyeceğiz.

1- Gönderiyle Ne Kadar İlgilendiğinizi Tahmin Ediyor

Instagram yalnızca kimleri takip ettiğiniz ile değil, kimi ve neleri beğendiğinizle de ilgilenir. Algoritma, bir gönderiyi ne kadar beğeneceğinizi analiz eder ve akışınızda ona göre yer verir. Yani, en çok beğendiğiniz içerikleri, etiketlendiğiniz fotoğrafları ve en çok etkileşim kurduğunuz arkadaşlarınızı algılar. Özetlemek gerekirse, Instagram akışınızda gördüğünüz her şey davranışlarınızın bir kombinasyonudur.

A programming language is for thinking about programs, not for expressing programs you’ve already thought of. It should be a pencil, not a pen.

Rainbow-Themes
2- Takipçilerinizle Olan İlişkileri Belirliyor

Algoritma, etkileşimde olduğunuz arkadaşlarınızdan ve sevdiğiniz hesaplardan paylaşılan gönderileri size göstermeye öncelik verir. Buna bağlı olarak, sizin davranışlarınız baz alınır. Örnek vermemiz gerekirse, birçok kişinin fotoğrafına yorum yapıp kalabalık fotoğraflarda etiketlenirseniz algoritma sizi ‘‘arkadaşlar ve aile’’ kategorisine sokabilir.

İpuçları
  • Algoritmanın sizin hesabınızı kaliteli hesap olarak algılaması için, sürekli olarak kaliteli içerikler yayınlamalısınız. Ne kadar çok tutarlı paylaşım yaparsanız, hedef kitlenizin içeriğinizle etkileşimde bulunma ihtimali de bir o kadar artar. Unutmayın ki, sosyal medya uzmanları kaliteden ödün vermeden tutarlı paylaşım yapılmasını öneriyor.
  • Takipçilerinizden gelen yorumlara mutlaka cevap vermeye çalışın çünkü onlarla bir ilişki halinde olmanız gerekiyor. Algoritmayı uyarmanız için takipçilerinizle iletişim kurduğunuzdan emin olmalısınız. Tabi ki her yoruma cevap vermeniz mümkün değil, bir emoji ile de etkileşim kurabilirsiniz. Yorumları kaçırmamak için ayarlardan diğer bildirimleri kapatabilirsiniz. Böylelikle, çok yorum alan bir gönderinizdeki yorumları veya eski gönderinize gelen yorumları kaçırmamış olursunuz.
  • Algoritma içeriğinizin ne kadar etkileşim aldığının yanı sıra ne zaman konulduğuna da dikkat etmektedir. Yani, takipçilerinizin en aktif olduğu zamanlarda içeriğinizi paylaşmak algoritmayı pozitif etkileyecektir. Instagram istatistiklerinden takipçilerinizin hangi günler ve saatler aktif olduğuna bakabilirsiniz. Bu sayede, hedef kitleniz gönderinize ulaşacak ve etkileşim alacaksınız.
3- Gönderileri Sıralamak İçin Frekans Kullanıyor

Uygulamayı sıklıkla açarak ana sayfanızı yenileyen bir kullanıcıysanız, Instagram size akışı daha kronolojik şekilde gösterir. Eğer ki uygulamaya sık sık girmiyorsanız, Instagram akışınıza beğenebileceğinizi düşündüğü gönderileri sıralar.

4- Fotoğraf ve Video İçerikleri Nasıl Değerleniyor?

Algoritma fotoğraf ve video içeriklerinde eşit değerlendirmede bulunur. Kullanıcının davranışına göre değerlendirmede değişiklik yapar. Örneğin, video içeriğinde daha fazla zaman geçiren kullanıcılar akışında daha fazla video içeriği görürler.

5- Sahte Hesap Etkileşimlerini Sayıyor mu?

Sahte hesaplardan gelen etkileşimler algoritmada botlardan gelen bölmelerde tanımlanıyor bu yüzden algoritmayı kandırmak pek de kolay değil. Instagram hikayelerde soru-cevap yaparak etkileşiminizi şeffaf haliyle göstermek mümkün.

6- Yorum Uzunlukları Eşit Mi Sayılıyor?

Genellikle insanlar az kelimeden oluşan yorumların etkileşimden sayılmadığı düşünüyor. Oysa ki, Instagram algoritması bir veya iki emoji içerse dahi yorumları dikkate alıyor.

7- Kişisel Hesap veya Profesyonel Hesap Farklı mı?

Instagram, tüm hesap türlerinde eşit muamele gösteriyor. Yani, etkileşim kazanmak için kişisel hesaptan profesyonel hesaba geçmenize gerek yok, kişisel hesabınızdan da çalışmalarınıza devam edebilirsiniz. Bu noktada önem vermeniz gereken şey, düzenli içerik paylaşmanız.

Kaynak: https://later.com/blog/how-instagram-algorithm-works/

Ceviz Social Dijital İletişim Ajansı’ndan profesyonel sosyal medya danışmanlığı alarak sosyal kanallarda ses getiren bir marka olun! Bize buradan ulaşabilirsiniz.