Instagram Etkileşimi Nasıl Artar?

  • March 9, 2021
  • Ceviz Social Content Team
  • 7 min read

Sosyal medya, günden güne çoğalan kullanıcısı ile trend olmaya ve gelişmeye devam ediyor. Kullanıcılar içeriklerin dikkat çekici, taze ve kaliteli olduğunu gördüğünde daha sonra üreteceğiniz içerikleri görmek için de istekli olacaktır. Etkileşime girme ihtimaliniz artabilir ve daha büyük kitlelere ulaşabilirsiniz.

En iyi sosyal medya yönetimi için güncelliği korumak adına her gün farklı sosyal medya platformlarında birden fazla içerik üretilirken, yeni sosyal medya içerik fikirleri bulmakta zorlanabiliyoruz. Yazımızı okumanızla birlikte artık kendinizi boş olan bir içerik takvimine bakarken göremeyeceksiniz.

1-Videolar

Dijital videolar, 2020 ve sonrası için web trafiğinde %82’lik önem taşır ve eğer kanallarınızda video içeriği paylaşımında bulunmuyorsanız etkileşiminizi fazlasıyla düşürdüğünüz anlamına gelir. Video içeriği oluşturmak için kendinize uygun seçimler yapabileceğiniz birçok platform var;

  • Hikayeler (Facebook ve Instagram)
  • Snapchat
  • IGTV
  • YouTube
  • Canlı Yayın (LinkedIn, Facebook, Instagram)
  • Tik Tok
  • In-feed Videolar (Facebook, Instagram, LinkedIn, Twitter, Pinterest)

İpucu:

Paylaşımlarınızı istediğiniz kanallarda yapabilirsiniz, ancak en fazla etkileşime erişmek için doğrudan video yüklemek en iyi yoldur. Örneğin, Facebook’da paylaşım yapacaksanız YouTube veya Instagram video linki paylaşmak yerine doğrudan Facebook’da paylaşım yapmak daha etkili olacaktır. İçerik üretirken unutmamanız gereken bir diğer platform ise, eğlenceli ve kısa videoların bulunduğu TikTok. Özellike genç kitlelere ulaşmak için etkili bir seçenektir.

2-Canlı Yayınlar

New York Magazine tarafından yapılan bir ankette, beş kişi içerisinden dördü bir markadan canlı video izlemeyi bir blog yayını okumaya tercih ediyor dolayısıyla video paylaşımlarınıza ek olarak sosyal medya yönetiminde bir diğer etkili yöntem canlı video yayınlamak. 

Canlı yayınlar, yeni çıkacak bir ürünün lansmanında ya da basın toplantıları için harika bir fikir haline geldi, böylelikle yeni çıkarılan hizmetlerinizin ve ürünlerin canlı yayında tanıtımını yapmak için Twitter Live ya da Facebook Live’ı kullanmanız etkileşim sağlamanız açısından önemli bir aksiyondur.

3-Çalışanlarınız

Kullanıcıların markanıza güvenmesi uzun sürebilir, ancak sosyal medya yönetimi yaparken sadece ürünlere odaklanmak yerine, markanıza gerçek yüzler eklerseniz takipçileriniz sunduğunuz ürünle kendilerini bağlantılı hissedecek ve bu şekilde onlarla bağ kurmuş olacaksınız.

Örneğin, sosyal medya kampanyalarınızda çalışanlarınızın ürün ya da hizmetlerinizi tanıtmasını sağlarsanız gerçek yüzleri ve sesleri sergilemiş olduğunuzdan dolayı takipçilerinizle kişisel bir bağlantı kurmuş oluyorsunuz. Son olarak, feed’inizde gerçek kişilere yer verdiğiniz paylaşımları öne çıkarmayı unutmayın.

4-Şirket Haberleri

En iyi kurumsal sosyal medya yönetimi konusunda kişiselleştirilmiş içerikler oldukça önem taşımaktadır. Şirketiniz için önemli bir gelişmeyi, yeni bir müşteriyi veya heyecan verici herhangi bir haberi özet akışınızda paylaşabilirsiniz, ancak takipçileriniz ile bağ kurmanız açısından kişiselleştirmeniz oldukça önemlidir. Örneğin, heyecan verici bir iş birliği haberini basın bülteni bağlantısı ile paylaşmak yerine, ekibinizin iş birliği yaptığı bir fotoğrafı paylaşabilirsiniz.

5-Piyasa Verileri

Şirketinizin ya da bulunduğunuz sektör ile ilgili önemli gelişmeleri, raporları veya makaleleri sosyal medya hesabınızda paylaşabilirsiniz. Paylaşımlarınızı yaparken dikkat etmeniz gereken nokta, verilerinizi doğru yerde paylaşmak. Örneğin, rapor içeren bir makale paylaşımı yapacaksanız LinkedIn üzerinden yapmanız, istatistik veya grafik içeren paylaşımlarınızı Instagram, Facebook ve Twitter’da yayınlamanız daha etkili olacaktır.

Facebook, Twitter ve Instagram üzerinden yapacağınız yayınlarınızı grafik tasarımcınızdan yardım alarak veya Canva gibi yazılımlar ile kendiniz oluşturabilir sonrasında görsel yayınlara dönüştürüp daha ilginç ve etkili hale getirebilirsiniz.

6-Makaleler ve Blog Gönderileri

Eğer bir şirket bloguna sahipseniz, yayınlarınızı, iş ilanlarınızı ve sektörünüzdeki güncel haberleri sosyal medya hesaplarınızda doğrudan bağlantılarla paylaşabilirsiniz. Instagram feed’inizde paylaşım yapıyorsanız kullanıcıları biyografinizdeki bağlantıya yönlendirebilirsiniz. Eğer hikayenizde paylaşım yapıyorsanız “Yukarı kaydır” özelliğini kullanarak blogunuza direkt olarak yönlendirme yapabilirsiniz. (Yukarı Kaydır özelliğine sahip olmanız için en az 10.000 takipçiniz olmalı) 

Ayrıca, LinkedIn’in yayıncılık platformu, uzmanlığınızı paylaşıp şirket çalışmaları hakkında güncel makaleler yayınlamanıza olanak sağlayan etkili bir sosyal platformdur. 

7- Perde Arkası

Takipçileriniz sizin veya markanızla ile ilgili şeyleri oldukça merak eder, buna bağlı olarak onlara yaptığınız iş ile ilgili bilgileri veya detayları içeren fotoğrafları sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz.

Ofis içindeki etkinliklerinizi paylaşarak takipçilerinizin sizinle ilgili başka bir yerde göremeyeceği içeriklere ulaşmasını sağlamış olursunuz. Eğer bir ürün satıyorsanız paketlenmeye kadar olan aşamalarını video haline getirip paylaşabilir, böylelikle kullanıcıların satın almadan önceki meraklarını da gidermiş olursunuz. Takipçilerinize çalışmalarınızın arkasındaki ilginç ve yaratıcı süreci görsel halde sunmak, onlar ile bağ kurma açısından da harika bir fırsat.

8-Hediyeler ve Yarışmalar

Instagram’da takipçi artırmanın yollarından biri sosyal medya kanallarınızda oluşturacağınız çekiliş ve yarışmalardır. Düzenlediğiniz yarışmalar sonucu takipçilerinizi hediye ile ödüllendirebilir, çekilişe katılmak için çeşitli şartlar koyabilirsiniz. Örneğin, koyacağınız arkadaş etiketleme koşulu sayesinde katılım ve yorum sayısını artırabilir; insanlar çekilişi duydukça yeni takipçiler kazanabilirsiniz.

9-Influencer İçeriği

Instagram’da takipçi artırmanın diğer yollarından biri ise bir influencer ile çalışmak. Markanız ile uyuşan, aynı zamanda takipçi sayısını ve katılımı da düşünerek belirleyeceğiniz bir influencer ile sosyal kanallarda içerik üretmek; yeni potansiyel takipçilere ulaşmanıza yardımcı olur. Örneğin, bir çocuk bezi markası ile bir anne influencer çalışmalıdır. 

10-GIF’ler

Sosyal medyanın faydaları arasında sayabileceğimiz basit ama öne çıkarmanın eğlenceli bir yolu da GIF’lerdir. Sosyal medya kanallarınızda samimi bir paylaşım şekli olarak kullanabileceğiniz GIF’ler, trend konular ve popüler kültür hikayelerine katılmanın şahane bir yoludur. 

Twitter’ın entegre GIF arama motoru sayesinde anahtar kelime yolu ile aratarak harika GIF’ler bulma fırsatına sahip olmakla beraber, Giphy’de de anahtar kelimenize uygun GIF’lere ulaşabilirsiniz.