İçeriklerin Çalınması Nasıl Önlenir?

  • March 9, 2021
  • Ceviz Social Content Team
  • 2 min read

Eğer bir blog yazarı veya fotoğrafçıysanız üzücü bir gerçek var ki; içeriğinizin izniniz olmadan çeşitli web sitelerde kullanılması. İşte, bunun önüne geçmek için etkili ipuçlarını inceleyelim.

1-Sağ Tıklamayı Devre dışı Bırakın

İnternet ortamında hepimiz sık sık mouse ile sağ tıklayarak resmi farklı kaydet seçeneğini kullanıyoruz. Böylelikle, web sitedeki görüntüyü kaydetmiş oluyoruz. Aynı şey, yazılar için de geçerlidir. İhtiyacımız olduğu zaman bir web siteden sağ tık ile kolayca kopyalama işlemini gerçekleştirebiliyoruz.

İçeriğinizin kopyalanmasını engellemek için sağ tıklama seçeneğini devre dışı bırakmalısınız. Bunun için web sitenizdeki eklentileri kullanabilirsiniz. Böylelikle hem sağ tıklamayı kapatmış olursunuz hem de CTRL + C gibi kısa yolları devre dışı bırakmış olursunuz. Bu işlemi yaptıktan sonra önemli olan, sitenizi ziyaret eden kullanıcıları sinirlendirmeden bir plan oluşturmak ve bunu sitenizin bozuk olduğunu düşünmemelerini sağlayarak yapmalısınız.

2-Uyarıları Kullanın  

Copyright bannerlar kullanmak web siteniz için son derece etkili olacaktır. İçeriklerin alt kısmında sitenin tüm haklarının saklı olduğunu belirtmek, izinsiz kullanımların suç niteliğinde olduğunu gösterdiğinden dolayı oldukça caydırıcıdır.

3-Sosyal Medya Kanallarında Yayınlayın

İçeriklerinizin paylaşımını yaparken eş zamanlı olarak sosyal kanallarda da paylaşırsanız, içeriğin asıl sahibinin kimliği belli olacaktır. Sahip olduğunuz tüm sosyal kanallarda paylaşmanız daha da destekleyici olur.

4-Linkler Ekleyin

Blog yazılarınıza birçok link ekleyin. Eklediğiniz birden fazla linkler sayesinde botlar bu linkleri ayırt etmeyecektir ve sizin blog yazınıza ait olarak belirleyecektir. Böylelikle, bir internet kullanıcısı blog yazınızı kopyalamak istediğinde yapıştırdığı sayfada sizin yazınıza link çıkışı olacağı için içerik çalınması engellenmiş olacaktır.