Her 100 Kişiden 95’i Bir E-ticaret Sitesi Ziyaretçisi

İnternet kullanıcıları arasından her 100 kişinin 95’i bir e-ticaret sitesini ziyaret ediyor. Bu yazımızda, e-ticaret kategorisinde ziyaretçi sayısına göre lider konumdaki şirketlere göz atacağız.

E-ticaret Liderleri: Trendyol, Amazon ve Netflix

Webrazzi E-ticaret Zirvesi’nde Gemius Türkiye Ülke Müdürü İdil Kesten, e-ticaret endüstrisinin dijital kullanıcı sayısı açısından bir doygunluğa ulaştığını belirtti. 2020’nin son çeyreğinde her 100 kullanıcıdan 95’inin bir e-ticaret sitesi ziyaretinde bulunduğunu da ekledi. Verilere göre, Türkiye’deki internet kullanıcıları bir aylık sürede ortalama 9.5 saatlerini e-ticaret sitelerinde geçiriyor. Black Friday zamanı olan Kasım’da ise, 9.5 saatten 15 saate kadar bir yükselme gözlendi.

Gemius Türkiye, ziyaretçi verilerine göre e-ticaret liderleri açıkladı. Kullanıcı sayısına göre birinci sırada Trendyol yer almaktadır. Türkiye pazarına giren ABD merkezli Amazon ilk 5’te yer alamazken, e-ticaret kullanıcılarının en çok tercih ettiği kategoriler spor, müzik ve oyun oldu. Bu kategorilerin lideri Netflix ise, ziyaretçilerinin %77’sinin e-ticaret kullanıcısı olduğunu belirtti.

Kaynak: https://pazarlamasyon.com/gemius-turkiye-her-100-internet-kullanicisindan-95i-bir-e-ticaret-sitesini-ziyaret-ediyor/

.