Google Analytics Analiz Nasıl Yapılır?

  • March 9, 2021
  • Ceviz Social Content Team
  • 5 min read

Dijital pazarlamanın temel taşlarından biri olan Google Analytics, web sitenizin trafik ölçümünü yapmanıza ve bir süre sonra oluşan veriyi analiz etmenize yarayan bir Google hizmetidir. Şimdi, Google Analytics ile ilgili oldukça kıymetli 9 stratejiden bahsedelim.

1-Genel Bakış Raporlarını İnceleyin

Yuvarlak diyagram yaparak marka için hangi kaynakların büyük yer kapladığına bakabilirsiniz. Örnek olarak; e-posta, görüntülü reklam, kampanyalar. Sonrasında, markanın yayınlamış olduğu reklam, sosyal medya vs. kampanyalarını incelemek için Trafik Kaynağı> Kaynaklar> Kampanyalar yönlendirmesini takip edin. Böylelikle performanslarını incelemiş olacaksınız.

Organik ve ücretli aramaların arasındaki makro dengeyi anlayabilmek adına şu yönlendirmeyi takip edin: Trafik Kaynağı> Kaynaklar> Arama> Genel Bakış.

Diğer bir adım olarak ise, Tüm Arama Performansını kullanarak standart gelişmiş segmentleri -ücretli trafik vs.- uygulayın. Burada, daha fazla organik anahtar kelime analizi için performansları görebilir, hedeflerinizi belirleyebilir ve karşılaştırmalar yapabilirsiniz.

Uygulamış olduğunuz 3 adımın sonunda elde ettiğiniz raporlar, markanın sahip olduğu organik ve ücretli arama performansını göstermekte ve sizin de iyi bir şekilde anlayıp sonuca varmanıza yardımcı olmaktadır.

2- Açılış Sayfası Raporunu İnceleyin

Açılış sayfanızın etkileyici olması ziyaretçi açısından oldukça önemli bir faktördür. Güzel bir açılış sayfası sayesinde daha fazla ziyaretçiye ulaşmak için yüksek dönüşüm ve kalite puanına sahip olmalısınız.

İçerik> Site İçeriği> Açılış Sayfaları yönlendirmesiyle incelemelere başlayabilirsiniz. Top 20 açılış sayfasını incelemeniz daha faydalı olacaktır. Onların nesi daha iyi? Siteden hemen çıkma oranları hangisinin daha yüksek? Reklamlarla ilgisi olmayan içerik hangisinde mevcut? Bu sorularınıza incelemelere devam ederek cevaplar arayın.

Raporlarda ücretli aramaları bulun ve çıkma oranının yüksek olduğu diğer segmentleri inceleyin. Şunu da unutmamalısınız ki, hemen çıkma oranlarına bakarak değerlendirme yapmak yeterli olmuyor. Bunun yanı sıra, açılış sayfasının sağladığı sayfa değerine de bakmalısınız. Aynı zamanda, yönlendiren anahtar kelimeler ve URL’leler de ayrıntılı analiz edilmelidir.

3- Amaç Sayfasını İnceleyin

Dönüşümler> Hedefler> Genel Bakış yönlendirmesi yoluyla standart hedefler raporunu incelemelisiniz. Bu rapor, e-ticaret sektöründe oldukça önem taşıyan sipariş dönüşümlerini ve bunun yanı sıra ek dönüşümler sağlayan hedefleri de içermektedir.

Eğer bir e-ticaret şirketine sahipseniz en çok satan ürünleri, ortalama ne kadar satıldıklarını, en iyi trafik kaynağınızın ne olduğunu ve arama satışında en iyi hangi ürüne sahip olduğunuzu mutlaka tespit etmelisiniz.

4- Dönüşüm Raporunu İnceleyin

Google Analytics’in diğer bir hizmeti olan ‘‘Conversion Funnels’’ sayesinde dönüşüm oranlarını detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Çoğu müşteri daha çok neye tıklıyor? Metin alanınızın minimumu ne olmalı? Ürünü sepete atan müşteri neden bir anda almaktan vazgeçiyor? Dönüşüm raporu sayesinde bu sorulara cevap niteliğinde analizler bulabilir, vazgeçme oranlarından strateji oluşturabilirsiniz.

Bonus Öneri: Rapora en iyi trafik kaynakları segmentlerini uygulayın ya da diğer alternatif olarak en çok ücretli arama yapan anahtar kelimeyi deneyebilirsiniz.

5- MCF Destekli Dönüşüm Raporunu İnceleyin

Dönüşümler> Çok Kanallı Dönüşüm Hunileri> Desteklenen Dönüşümler yönlendirmesiyle ulaşabilirsiniz. Rapor sayesinde oluşturmuş olduğunuz kampanyaların dönüşüm sürecini inceleyebilirsiniz. Oldukça faydalı olan bu rapor, hangi kanaldan trafik sağlamanın daha yüksek ihtimale sahip olduğu konusunda da yardımcı olmaktadır.

6- Mobil Cihazlar Raporunu İnceleyin

Mobil tüketim platformu oldukça önemli geri dönüşlere sahiptir. Şu şekilde rapora ulaşabilirsiniz: Kitle> Mobil> Cihazlar. Sonrasında, Grafiğin üstünde Bir Metrik Seç’i tıklayın ve Hedef Dönüşüm Oranı’nı seçin. Böylelikle, ziyaretler ve dönüşümlere sahip olabilirsiniz. Mobil cihazlar raporu sayesinde performansları rahatlıkla kıyaslayabilme fırsatınız bulunuyor.

7- Sayfa İçi Raporunu İnceleyin

Trafik Kaynakları> İçerik> Sayfa İçi Analytics yönlendirmesiyle ulaşabilirsiniz. Sayfa içi raporu gerçekten de kullanıcıların bir web sitesine nasıl davranış sergilediklerini ve tıklama oranlarını analiz etmekte başarılıdır.

Kullanıcıların hangi ürün kategorisini çok fazla önemsediğine bakarak onları satışa çıkarabilir ve anahtar kelimeleri kullanabilirsiniz. Diğer bir alternatif ise, çok fazla dikkat çeken kategori hakkında kampanya yaratmanız olacaktır.

8-Konum Raporunu İnceleyin

Kitle> Demografi> Konum’a tıklayarak web sitenizin trafiğinin nereden geldiğini görebilirsiniz. Konum verinize göre kampanyalarınızı ona göre şekillendirmeniz gerekir. İçerik üretirken de en çok hangi lokasyondan trafik çektiğinize bağlı olarak hedefler belirleyebilirsiniz. Bu şekilde sosyal stratejinizi her zaman güncelleme fırsatınız vardır.

9- Site Arama Terimi Raporunu İnceleyin

İçerik> Site Araması> Arama Terimleri yoluyla ulaşabilirsiniz. Hedef kitlenizin ne aradığını mutlaka tespit etmeli ve ona göre anahtar kelimeler kullanmalısınız.

SEO anahtar kelime listeniz olmalı ve stratejik olarak kelimeleri içeren içerikleri paylaştığınızda ortaya çıkan analiz raporunu inceleyin. Rapor sonucunda performansı ölçebilir, gereksiz olanları kaldırabilir ve yeni eklemeniz gereken anahtar kelimeleri ekleyebilirsiniz. Aynı zamanda, ücretli arama kampanyalarının önemli olduğunu hatırlatmak isteriz. Bu noktada, kullanıcıların arama başına bir değeri vardır ve bu değer için mutlaka hedef belirleyerek stratejinizi geliştirin.