Google Adwords Kampanya Türleri Nelerdir?

  • March 9, 2021
  • Ceviz Social Content Team
  • 3 min read

Google Ads özellikle e-ticaret siteleri için çok etkili bir platformdur. Çeşitli kampanya türleri ile tanıtım yapabilir ve müşterilere hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Her bir kampanyanın hedefi farklı olacağı için tüm reklam modellerine de hakim olmalısınız. Yazımızın devamında, Google Ads kampanya türlerini inceleyeceğiz.

5 çeşit reklam modeli bulunuyor:

  • Görüntülü Reklam Ağı Kampanyası
  • Arama Ağı Kampanyası
  • Video Kampanyası
  • Uygulama Kampanyası
  • Alışveriş Kampanyası (Shopping Ads.)

1-Görüntülü Reklam Ağı Kampanyası

Görüntülü reklam ile internet kullanıcıları sitelerde gezerken veya video izledikleri zamanlarda reklamlarınızı görürler. Böylelikle, marka bilinirliğiniz artar. Bu kampanyada tıklama başına ücretlendirme söz konusudur. Yani, kullanıcılar reklamınızı tıklayıp siteye girerse, Google’a ödeme yapılır. Belirlediğiniz stratejiler ile, kullanıcıları alışverişe yönlendirebilir ya da akıllarda kalıcı olmak için çalışmalar yapabilirsiniz.

2-Arama Ağı Kampanyası

Arama ağı kampanyası, belirlemiş olduğunuz anahtar kelimeler ile reklamınızın Google’ın arama sayfasında gösterilmesini sağlar. Bütçenize göre reklamları belirleyebilir, arama yapan kullanıcılara reklamınızı gösterebilirsiniz. Örnek olarak, bir çanta araması yapan kullanıcının arama yaptığı kelimeler ile reklamdaki anahtar kelimeler uyuşuyorsa, reklamınız o kullanıcıya gözükür. Şunu da unutmamalısınız ki, Google her zaman en yüksek bütçeli reklamı ilk sırada tutmaz ve anahtar kelime kullanımına da dikkat ederek kullanıcılara en iyi hizmeti vermeyi hedefler.

3-Video Kampanyası

Video kampanyasında Youtube’dan reklam verebilirsiniz. Kampanyanın çeşitli modelleri vardır:

1-Atlanabilir Yayın içi

Youtube’da bir video açtığınızı düşünün. Karşınıza mutlaka bir reklam çıkar ve bu reklamı dilerseniz izlersiniz, ya da 5 saniye sonra atlayabilirsiniz. İşte, atlanabilir yayın için reklamları bu şekilde yapılmaktadır.

2-Atlanamayan Yayın İçi

Atlanamayan videolar maksimum 15 saniyedir ve kullanıcılar atlama butonuna basamazlar. Bu kampanya türü ile anlatılmak istenen tüm mesaj verilmiş olur.

3-Video Discovery

Video Discovery reklam modeli sadece YouTube için geçerlidir. Reklamlarınız, daha önce izlediğiniz videonun yanında veya mobil cihazların YouTube ana sayfasında gözükür.

4-Yayın Dışı

Yayın dışı reklam modelinde sadece mobil cihazlar hedeflenir.

5-Bumper

Eğer ki hedefiniz kısa, öz ve net reklamlar ise Bumper reklam tam size göre. Kullanıcılar reklamınızı atlayamaz ve reklam 6 saniye uzunluğunda gösterilir.

4-Uygulama Kampanyası

Uygulama reklam modeli ile mobil uygulamanızı tanıtabilirsiniz. Reklamlar Google Play, YouTube, Google Arama Ağı’ndaki Keşfet platformlarında yer alacaktır. Belirlediğiniz hedef kitle ile, uygulamanızı kitleye ulaştırabilirsiniz.

5-Alışveriş Kampanyası (Shopping Ads.)

Google Shopping, arama yapılan ürünlere ait fiyat ve görselin görüntülendiği bir reklam modelidir. E-ticaret sitesine sahip herkesin ürünlerini satmak için kullandığı Google Shopping, 10 Ağustos 2020’den itibaren resmi karar ile ülkemizde artık kullanılmıyor. Bu platformda reklam vermek için, Google Merchant hesabına sahip olmak gerekiyordu. Merchant bir bakıma Google’ın deposu gibidir, ürünler Google Feed standartlarına göre sisteme yüklenmelidir. E-ticaret siteleri için oldukça faydalı olan bu reklam modeli ne yazık ki ülkemizde artık aktif değil.