En Popüler Pazarlama Stratejisi: Influencer Marketing

  • May 1, 2021
  • Ceviz Social Content Team
  • 5 min read

Bundan beş ya da on yıl öncesine kadar etkileyici bir pazarlama alanı oluşturmak istediğimizde yalnızca ünlüler ve güçlü bir şekilde sayıları fazla olmayan, sadece isimleri bilinen blogger’lar ile sınırlıydık. Günümüzde ise artık sosyal medya fenomenlerinin yükseldiğini, pazarı doyurduğunu ve hatta bunu meslek olarak yaptıklarını görüyoruz. Sizin için influencer pazarlamasını net bir şekilde açıkladık. Keyifli okumalar dileriz.

Influencer Marketing nedir?

Influencer kelimesi aslında kısaca başkalarını etkilemekten geliyor. Yetkisi, bilgisi, konumu veya izleyicileriyle olan ilişkisi nedeniyle başkalarının satın alma kararlarını etkileme gücüne sahip kişi olarak tanımlayabiliriz. Aktif olarak sosyal medyada yer alırlar ve kendilerine özgü alanlarda belirli bir takipçi kitleleri vardır.

Bu insanlar, markaların pazarlama hedeflerine ulaşmak için işbirliği yapabilecekleri kişilerdir. Bu pazarlama türü de bu kişilerin onaylarını ve üründen bahsetmelerini kullanan bir tür sosyal medya pazarlamasıdır. Influencer marketing, influencerların takipçileriyle oluşturdukları yüksek güven sayesinde işler ve onlardan gelen öneriler, markanızın potansiyel müşterileri için size bir hizmet oluşturur. Bu yüzden çoğu marka sahipleri, trendler yaratabildikleri ve takipçilerine tanıttıkları ürünleri satın almaya teşvik edebildikleri için sosyal medya influencer’larını severler.

Influencer Marketing Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

Herhangi bir pazarlama taktiği gibi, influencer marketing de doğru hedefleme ve planlama gerektirir. Sadece soran herkese veya mevcut arkadaşlarınıza ya da tanıdıklarınıza ücretsiz şeyler göndererek stratejik başarı elde edemezsiniz.

Influencer Nasıl Bulunur?

Öncelikle odaklanmak istediğiniz sosyal medya platformunu seçin. Daha sonra istediğiniz zaman diğer platformlara da geçebilirsiniz ancak yeni başlıyorsanız bir tanesine bağlı kalın. Influencer marketing stratejisini uygulamayı planlarken içinde bulunduğunuz sektör de önemlidir. Güzellik ve moda markaları Instagram ve YouTube‘da öne çıkıyor. Twitch‘te ise video oyun endüstrisi hakimdir. Araştırma aşamanız sırasında, ilgilendiğiniz influencerların türlerine bakın. Büyük takipçi kitlesi olan ünlüleri mi arıyorsunuz? Veya 2000’den az takipçisi olan mikro influencerları? Belki de 5-10.000 takipçi aralığı arasındaki biri sizin için daha etkili olacaktır. Mikro influencerlar, birkaç konuya odaklanma ve ürünleri kolay kabul etme eğilimindedir. Bazı mikro influencerlar bağımsız olarak çalışırken, makrolar ise bir ajans tarafından temsil edilebilir.

  •  Bir bütçe ve yönetim stratejisi belirleyin.

Bu aşamada artık bütçenizi oluşturmanız gerekir. Influencer programınızı planlamak, yürütmek ve gözden geçirmek için zamanı da hesaba kattığınızdan emin olun. Başarılı bir influencer marketing kampanyası yürütmek, kur ve devam et tarzı bir strateji değildir. Dikkatli bir izleme ve takip gerektirecektir. Otomatik bir reklam stratejisinin aksine, pazarlamacılar insandır ve çoğu zaman birden fazla ortaklığı dengeler bu nedenle bazıları, istenen etiketlerde veya harekete geçirici mesajlarda zamanında gönderi yayınlama veya hata yapma durumunda geride kalabilir. Onları geliştirmek için bu ilişkilerde daha pratik olmak lazım. İyi bir zamana sahip olmanız ve markanızda neyin işe yarayıp neyin yaramadığına ilişkin deneyim yoluyla yaklaşımınızı iyileştirmeniz gerekecektir.

  • Hedeflere ve mesaja karar verin.

Influencer marketing kullanımının en yaygın iki nedeni, marka bilinirliğini artırmak ve satışları artırmaktır. Bununla birlikte, bu geniş hedefleri iki hedefiniz olarak belirlemek yerine, markanızın ihtiyaçlarının ne olduğuna odaklanarak stratejinize başlamak daha etkili olacaktır. Influencerlar çok özel kitlelere ulaşma yeteneğine sahiptir. Ürününüzle ilgilenme olasılığı yüksek olan, içeriğinizi okuyan ve onunla etkileşim kuran çok hedeflenmiş bir kitle sağlamanıza yardımcı olacaktır. Mesajınız hedefiniz kadar önemlidir. Influencer’ın yaratıcılığını ve benzersizliğini götürmek istemeseniz de, onların kampanyanızla ilgisi olmayan bir şey hakkında paylaşımda bulunmalarını da istemezsiniz.

Influencer marketing dünyasının görünümü ve işleyişi kısa sürede büyük ölçüde değişti ve beş yıl içinde bugünden büyük ölçüde farklı olabilir. Sizin için yazdığımız bu adımlar stratejinizi oluşturmaya başlamanıza yardımcı olacaktır, ancak herhangi bir pazarlama stratejisi gibi değişime hazır olmak da önemlidir. Başarı markadan markaya değişir, bu nedenle ilk hamleniz başarısız olursa pes etmeyin. Influencerları pazarlama stratejinize dahil etmenin herkes için son derece faydalı olduğunu fark edebilirsiniz.

kaynak: https://www.adtorium.com/blog/sosyal-medyanin-pazarlama-gucu-influencer-marketing

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *