En İyi Sosyal Medya Ajansı Nasıl Seçilir?

  • March 9, 2021
  • Ceviz Social Content Team
  • 3 min read

2020 itibariyle sosyal medya önemli ölçüde gelişti. Bu yazımızda, markanız için en iyi sosyal medya ajansı seçerken dikkat etmeniz gereken ölçütlerden bahsediyor olacağız.

1-Doğru Sosyal Medyayı Takip Ediyor Olmak

Her ajans sosyal medyayı yakından takip etmekte fakat, doğru kitleyi hedefleyerek doğru mesajlar vermek çok önemlidir. Yani, yanlış kanallarda faaliyet göstermek markanızı geliştirmeyecektir.

Bazen oluşturduğumuz reklam hitap ettiğimiz kitleyle uyuşmuyor olabilir. Bunun için, Facebook’un reklamınızın hedeflediğiniz kitle ile alakasını ölçen puanlama sistemi bulunmaktadır. Puanınız 5’ten daha az ise, oluşturduğunuz reklam ile kitleniz eşleşmiyordur. Başarılı bir sosyal medya ajansı, reklamları mutlaka doğru kitleye hitap edecek şekilde düzenlemelidir.

2- Şeffaf Olmak

Çalıştığınız ajans verileri sizinle şeffaf bir şekilde paylaşılması gerekiyor. Örnek olarak, gösterimler ve geri dönüşümler diyebiliriz.

Aslında sosyal medya ajansı seçerken karşılıklı güven tam da şeffaf veri paylaşımıyla ilgilidir. Ajansın size göstermiş olduğu şeffaflık, iyi bir ilişkiye temel oluşturacaktır.

3- Yaratıcı Olmak

Doğru reklam kampanyanızı doğru kitleyle eşleştirmek çok önemli demiştik. Aynı zamanda oluşturduğunuz reklamın içeriğinin mutlaka yaratıcı olması gerekiyor.

Kitlenize yardım ediyor musunuz? Onları ne derecede etkiliyorsunuz? Bu sorulara mutlaka etkili cevaplarınız olmalıdır. Tavsiyemiz: Para ve zaman kazanın, tasarruf edin, zevki artırın.

4- Tüketiciyle Reklam Yoluyla İletişim Kurmak

Başarılı bir sosyal medya ajansı, reklam yaparken hedef kitle ile bağ kurmanın önemini bilir. Sosyal medya ile ilgilenen kuruluşlar, kullanıcılar ve tüketicilerle duygusal ve etkili bir ilişki kurmayı sağlar.

Kitleyi bir kez yakaladığınız zaman, onlarla iletişime devam etmeniz daha kolay ve etkili olacaktır. Çalışacağınız sosyal medya ajansı bu iletişime bağlı olarak stratejiler geliştirecektir ve şunu da mutlaka biliyor olmalı ki, kullanıcılar paylaştığınız reklamı da paylaşma imkanına sahiptir.

5- İnovasyon Takip Ederek Aksiyon Almak

Günümüzde yenilikler sayesinde sosyal medya adeta bir gelgit algısı yaratıyor. Çalışacağınız sosyal medya ajansı, inovasyonları takip ederek, yenilikler ortaya çıkmadan önce markanız için aksiyonlar almalıdır.

6- Hızlı Olmak

Yukarıda bahsettiğimiz maddeler çok önemlidir fakat, etkili ve hızlı şekilde çalışmadan %100 verim alamazsınız çünkü sosyal medya 24 saat aktif bir ağdır.

Sosyal medyada hız önemli bir etkendir, hızlı hareket edip erken aksiyon alırsanız bir adım önde olursunuz. Bu sebeple sosyal medya danışmanı, sizin için hızlı düşünecek, algoritmanın kimin gördüğünü ve görmediğini anlayacaktır.

Danışmanınız, reklamın performansının iyi olmasını sağlayacak ve eğer sağlarsa yayın maliyetiniz düşecektir. Adımları takip ettiğiniz zaman, etkileşiminiz artacak ve dönüşümleriniz de aynı şekilde yükselecektir.

Toparlamak gerekirse, markanız için sosyal medya ajansı seçerken göz önünde bulundurmanız gereken önemli faktörleri anlattık. Ceviz Social Dijital İletişim Ajansı ile gelişen dijital dünya içerisinde, sürekli güncellenen ve evrilen konumda olun.