E-ticaret Sitesi Kurmak İçin İhtiyacınız Olan 5 Şey!

  • March 9, 2021
  • Ceviz Social Content Team
  • 4 min read

Birkaç tıklama sayesinde alışveriş yapabildiğimiz ve günden güne miktarlarının arttığı e-ticaret siteleri, pazarın büyüklüğü de göz önünde bulundurulduğunda popülerliğini korumaya devam ediyor. Yazımızın devamında, e-ticaret sitesi kurmak için ihtiyacınız olan 5 maddelik ipuçlarından bahsedeceğiz.

1-Markanızı Yansıtıyor Musunuz?

Markanızı kurmaya karar verme aşamasında kafanızda birçok düşünce olduğunu biliyoruz.  İlk etapta dev markalarından ilham almaya başlayabilirsiniz. Dünyanın en popüler markalarını düşünerek onların ayak izlerini takip etmeye çalışmalısınız. Örnek vermemiz gerekirse; Nike, Coca-Cola, Apple. Bu büyük markaların ortak özelliklerini analiz edebilmek için onların sloganlarını, reklamlarını, logolarını vs. detaylı bir şekilde düşünün. Sizi rakiplerinizden farklı kılan bir online marka olmaya çalışın.

Kullanıcıların sitenize girdiğinde ilk fark ettiği şey sizin nasıl markalaştığınız olacaktır. Buna bağlı olarak, markanızın değerlerini, vizyonunu ve misyonunu sitenize yansıttığından emin olmalısınız.

2- Web Siteniz İlgi Çekiyor Mu?

Web sitenizdeki amaç sadece daha çok ürün satmak değil, aynı zamanda tüketiciye sorunsuz bir alışveriş sağlıyor olmalıdır. Harvard Business Review’e göre araştırmacılar, bir e-ticaret sitesinin sayfasının kaliteli ve estetik düzenlerden oluşması sayesinde şunu keşfettiler; ‘‘birleştirici güven oluşturma süreçleri için inandıklarından daha çok önemli olabileceğini’’ Güven oluşturmanın yanı sıra ilgi çekici bir web sitesi, aynı zamanda daha çok satış yapmanızı sağlayacak.

Web sitenizin ilgi çekici olması için birkaç önerimiz:

  • Kullanıcı dostu olmalı
  • SEO uyumlu olmalı
  • Mobil dostu olmalı
  • Yüksek çözünürlüklü fotoğraflar olmalı
  • Ödeme işlemi birden fazla, kolay ve hızlı olmalı

Bunların yanı sıra siteniz trafik çekmiyorsa ve satış oranınız düşük ise, kullanıcıların dikkatini çekmek için yeni tasarımlar ve güncellemeler yapmalısınız.

3- Pazarlama Planınız Hazır Mı?

İyi bir pazarlama stratejisi artık hayatımızın her alanında ön planda olduğu gibi, e-ticaret siteleri için de sağlam adımlar atabilmek adına büyük önem taşıyor. Hedeflerinize daha hızlı ulaşmak ve organik büyüme sağlamak için mutlaka pazarlama planınız olmalıdır.

Sosyal medya pazarlaması oldukça trend bir pazarlama yöntemidir ve uygun bütçeler ile etkili stratejiler geliştirebilirsiniz. Planınızın bir parçası olarak, tüketicilerin ürünleriniz ile ilgili yorumlarını veya genel incelemelerini barındırabilirsiniz. Tüketicilere sayfanızda yer vermek güven oluşturmanın yanı sıra, dijitale meraklı müşterileriniz için de bir fırsattır. Böylelikle onlara konuşma şansı vererek etkileşiminiz artabilir.  

4- Sipariş Takip Planınız Var Mı?

Günümüzün hızlı dünyasında, müşteriler online olarak satın aldıkları ürünleri uzun süre beklemek istemiyor. Ertesi gün sevkiyat sağlayamasanız bile en azından hızlı sevkiyat sağladığına dair çabanız olmalıdır çünkü müşterilerinizin memnuniyeti şirketiniz için uzun vadede fayda sağlar. Sonuç olarak, operasyonel süreci çok iyi yönetmelisiniz.

5- Nakliye Yönetimine Hazır Mısınız?

Hızlı teslimat her zaman müşteriyi memnun eder fakat, hızlı teslimat söz konusu olduğunda nakliye maliyetleri de aynı doğrultuda yükselmektedir. Çoğu zaman e-ticaret siteleri fazla nakliye maliyetleri ödediği için büyüme gösteremezler. Nakliye ücretleri için planınızı mutlaka önceden yapmalısınız. Planınızı bütçenize göre yaptıktan sonra, pazarlama kampanyalarınız aracılığıyla belirli bir miktarın üzerindeki alışveriş yapan müşterilere ücretsiz gönderim sağlayabilirsiniz.

Özetlemek gerekirse, bahsettiğimiz 5 maddenin hepsinin bir bütün olarak çalışmasının çok önemli olduğunu vurgulamak istiyoruz.