E-Ticaret Siteleri İçin Sosyal Medya Pazarlaması

  • March 9, 2021
  • Ceviz Social Content Team
  • 5 min read

Büyük bir hacme sahip olan e-ticaret sektöründe sosyal medyayı aktif ve etkili kullanmak oldukça önem taşıyor. Eğer bir e-ticaret sitesine sahipseniz mutlaka sosyal medya pazarlaması yapmalısınız.

Başarılı ve güvenilir bir marka itibarına sahip olmak istiyorsanız, müşterilerinizle etkileşime geçmeli, bağ kurmalı ve onları yeni hizmetlere yönlendirmelisiniz. Sosyal medya yöneticileri performans takibini yapmak ve onlara yanıt verebilmek için çeşitli araçlar kullanıyor, bu araçlar sayesinde markanın hedef pazarını ve eğilimlerini analiz etmek mümkün.

Sosyal Medya Üzerinden Satış Nasıl Yapılır?

Henüz yolun başındaysanız çok şanslısınız, size çok kıymetli tavsiyelerde bulunacağız. Başlangıçta bu 4 maddeyi göz önünde bulundurabilirsiniz.

1-Ücretli Reklam

Markanızı tanıtmaya başlamanın uygun maliyetli bir yolu olan, sosyal medya reklamları sizi öne taşıyacaktır. Bu tür reklamlar, tıklama başına ödeme sistemiyle çalıştığı için ödemenize de ona göre yaparsınız ve sonrasında hedef pazarınıza indirimli bir şekilde etkileşime girebilirsiniz.

2-Yeniden Pazarlama

Geleneksel pazarlama stratejilerinden denbiri olan yeniden pazarlama, sosyal medya için oldukça etkili bir yoldur çünkü sizinle bağ kuran takipçileriniz sayesinde onlara tekrardan pazarlama yapma şansını yakalamış olursunuz. Aynı zamanda e-posta ile iletişim kurarak da potansiyel müşterilere tekrar pazarlama yapmak için harika bir yol seçmiş olursunuz.

3- Uygulama içi Satın Alım ( Instagram Shopping )

Yeni güncellemeler ile artık sosyal medya uygulamalarından da kullanıcılara alışveriş imkânı sunuluyor. Ürünlerin üzerine satın alma etiketi eklediğinde kullanıcı direkt olarak satın alma sayfasına ulaşabiliyor. Dolayısıyla e-ticaret için oldukça önemli ve etkili olan uygulama içi satın alımı, e-ticaret markaları için zorunluluk haline gelmeye başladı.

ÖNEMLİ NOT; FACEBOOK ONAY SÜREÇLERİNİ BELLİ ARALIKLARLA AÇMAKTA VE KAPATMAKTADIR.

4- Influencer ile Pazarlama

Her marka etkileşimini ve takipçisini artırmak ister. Influencer’ların halihazırda var olan takipçi kitlesi etkileşiminizi artırdığından dolayı potansiyel alıcıya ulaşmak için de onlar ile çeşitli reklam çalışmaları yapabilirsiniz.

BU NOKTADA DİKKAT ETMEMİZ GEREKEN İSE MARKA VE INFLUENCER’IN BİRBİRİNE UYGUN OLMASI.

E-ticaret Markanızın Sosyal Medyasını Geliştirmek İçin Püf Noktalar

Markanızın çok fazla takipçiye ulaşmış olması tahmin edersiniz ki bir ya da iki günde mümkün değil. Hedeflerinize ulaşmanız için sabırlı olmalı ve marka itibarı kazanmalısınız. Sosyal medya kampanyalarınıza başlamadan önce mutlaka bilmeniz gereken püf noktalar için okumaya devam edin.

1-Sosyal Medya Hesaplarının Tanıtımını Yapın

E-ticaret markanızı tanıtmanın en iyi yolu dijital mecralarda sürekli olarak aktif olmanızdır. Süreklilik sağladığınız paylaşımlarınız ile tüketicilerle bağ kuracak ve güvenilir bir marka olacaksınız. İsterseniz sosyal medya yönetimini kendiniz yönetebilir ya da bir ajanstan hizmet alabilirsiniz. Unutmayın ki, yönetim esnasında en çok ihtiyacınız olan şey zamandır çünkü zamanla büyüyecek ve gelişeceksiniz.

2- Müşteri Hizmetlerine Odaklanın

Tüketicilerin bir markadan olmazsa olmaz beklentisi kaliteli bir müşteri hizmetidir. Onları önemsediğinizi hissettirin ve harika bir müşteri deneyimi sağlayarak sosyal medyada da vurgulayın.

3-Trend Takibi Yapın

Sürekli olarak eğilimlerin değiştiği sosyal ağlarda, takip ettiğiniz sürece eğilimleri yakalamanız çok kolaydır. Katıldığınız trend hareketlerin bir parçası olduğunuzda daha fazla potansiyel kullanıcıya ulaşma ihtimaliniz de artacaktır.

4- Etkili İçerikler Oluşturun

İçerik oluşturmanıza yarayan birçok araç bulunmakta, eğer bir ajans ile çalışıyorsanız onlar sizin için içerikleri planlayacaktır. isterseniz kendiniz veya sosyal medya yöneticiniz de sizin için oluşturabilir. Özenli ve etkili içerikleriniz sayesinde markanız, hizmetleriniz ve ürünleriniz hakkında insanlara daha çok bilgi verebileceksiniz. Böylelikle e-ticaret sitenizde var olan çok sayıdaki ürünün kampanya kapsamındaki tanıtımlarını gerçekleştireceksiniz.

5- Hedef Kitlenizi Etkileyin

Hedef kitleniz ile sağlam bağ kurmak çok önemlidir. Onlar ile iletişimi sürdürürken aynı zamanda ihtiyacı olan insanlara yardım etmeniz sizi bir adım öne taşıyacaktır.

6- Fark Yaratın

E-ticaret sektöründe çok fazla rakibiniz olduğunu biliyorsunuz. Onlardan farkınız nedir? Tüketiciler neden sizi tercih eder? Rakiplerinizin önüne geçmek için mutlaka iyi bir müşteri deneyimi sunmalısınız. Örneğin, sosyal medya üzerinden müşterileriniz için hızlı ve problemsiz ürün teslimatı sağladığınızı vurgulayın.

7- Geri Dönüşleri Paylaşın

Müşterilerinizin alışveriş sonrası geri dönüşü güvenilirlik açısında oldukça önemli bir veridir. Başka bir tüketici sayfanıza girdiğinde, bundan yararlanabilir ve böylelikle ürün satışlarınızı artırabilirsiniz. E-ticaret pazarlaması yaparken sosyal medyayı etkili kullanarak kaliteli bir marka itibarı kazanabilir, zamanla daha çok kitleye hitap edebilirsiniz.