E-Ticaret Satışları Nasıl Arttırılır?

  • March 9, 2021
  • Ceviz Social Content Team
  • 5 min read

Trendlere ayak uydurmak adına sürekli olarak stratejinizi güncellemeniz gerekir. E-ticaret sektörünün değişen tüketici alışkanlarını göz önünde bulundurarak satışları artırmaya yönelik olarak sunduğumuz püf noktaları incelemeye başlayalım.

1-Sadık Müşteri Hedefleyin

Yeni kurduğunuz markanızın büyüme aşamasında problem yaşadığını düşünürsek, aslında asıl sebep yeterli müşteri olmamasıdır. Bu noktada, asıl amaç sahip olunan müşteriyi elde tutma stratejisi geliştirmektir. İlk etapta çok müşteri değil, sadık müşteri önemlidir.

Sadık müşterilerinizin peşinden gitmek çok daha uygun maliyete sahip bir pazarlama stratejisidir çünkü onlar zaten markanızla yakından ilgilenmektedir. Markanıza ait ürünleri yakından tanıyor ve satın alırken tereddüt yaşamıyorlar. Bu sebeple, onların deneyimlerini geliştirme yolları üzerinde çalışmanız mantıklı olacaktır. Örnek olarak, her alışveriş sonrası puan kazanımında indirim sahibi olmalarını sağlayın.

2- Sitenizin Güvenilirliğini Vurgulayın

Online alışverişin her gün daha çok talep gördüğü dünyada, araştırmalara göre son beş senede Amerika’da yaşayan insanların %46’sı kredi kartı sahtekarlığı sebebiyle mağdur olmuştur. Kullanıcıların endişe duymaması için ilk yapmanız gerek şeylerden biri, web sitenizin güvenli olduğunu göstermektir. Web siteniz için güvenlik rozetlerinden yararlanabilirsiniz. Çok bilinen seçeneklerden birkaçı; McAfee, ScanAlert, SSLValue.

3- Video Kullanımını Artırın

Araştırmalara göre video içeriğinin pazarlama taktikleri arasında en yüksek yatırım getirisine sahip olduğu tespit edildi. Kullanıcılar video içeriklerini seviyor çünkü sitede daha çok zaman geçirebiliyorlar. Video kullanımı tüketiciye daha fazla dokunabiliyor.

E-ticaret sitenizde bazı ürünlerinizde kullanıcılar için ürünleri nasıl kullanabileceklerine dair videolar çekebilirsiniz. Tabii ki her üründe bu mantıklı olmuyor, örnek olarak bir tişörtün nasıl giyileceğini göstermek faydalı olmasa da işlevsellik açısından özelliği olan ürünlerde video kullanabilirsiniz. Özellikle sitenizde yaratıcı ürünler satıyorsanız, video ile mesaj vermek ideal bir strateji haline gelecektir. Böylelikle daha geniş kitleye hitap etmiş olursunuz.

4- Müşteri Görüşlerine Yer Verin

Kullanıcıların yorumları e-ticaret sitenizin güvenirliğini artırmanın harika bir yoludur. Referanslarınızı bir adım daha ileri taşıyın ve yorumu kullanıcı ismini içeren bir fotoğraf ile yayınlayın. Böylelikle, başkalarını alışverişe teşvik edebilirsiniz. Fakat paylaşacağınız referansta mutlaka gerçek kişilere yer verin ki gerçekten ikna edici olsun.

5- Mobil Dostu Olun

Müşterilere sadece bilgisayardan alışveriş imkânı sunuyorsanız asıl fırsatı kaçırıyorsunuz demektir. Gerçek şu ki, tüketiciler online alışveriş yaparken daha çok telefon ve tabletleri tercih ediyor. Bu yüzden, e-ticaret web sitenizin mobil cihazlar için optimize edildiğinden emin olmalısınız. Kullanıcıların isteklerine odaklanın. Onlar kolay, hızlı, avantajlı, eğlenceli ve kişiselleştirilmiş alışverişlerden hoşlanırlar. Mobil uygulamanızda da onlara bu avantajları sunduğunuzda, daha fazla satışa ulaşacaksınız demektir.

6- Daha Çok İndirim ve Kampanya Sunun

Güzel bir indirim oranı gören bir kullanıcı, hiç aklında yoksa bile alışveriş yapmayı düşünür. Buna bağlı olarak, yaptığınız indirimlere ek olarak tüketiciyi hareketlendirici kampanyalar sunun.

7- En Çok Satanlar Kategorisi Oluşturun

E-ticaret web sitenize giren her kullanıcı her zaman bir ürüne odaklı olmuyor. Kimi zaman ise bir şey alma isteği olmadığı halde yalnızca gezinmek için girebiliyor. Eğer sitenizde en çok satanlar kategorisi mevcutsa ve aklında bir şey alma fikri olmayan bir müşteriyi düşünürsek, bu kategori sayesinde müşteriyi hareketlendirmek mümkün olabilir. Buradaki asıl amaç, bir kullanıcı sitenize rast geldiğinde, onu popüler olan ürünlere yönlendirip alışverişe teşvik etmek.

8- Özel Günlerden Yararlanın

Sevgililer günü, doğum günleri, bayram vs. insanların daha çok para harcamak istediği zamanlardır. Bu zamanlarda olabildiğince promosyonlar ve kampanyalar çıkararak parlamalısınız. Örneğin bir bayram öncesi alışveriş merkezleri çok fazla kalabalık olduğu için insanlar online alışverişe yönelir. İşte bu, e-ticaret siteniz için kaçırmamanız gereken bir fırsat!

Unutmamanız gereken bir diğer şey, insanların özel günlerde hem kendilerine hem arkadaşlarına hem de ailelerine hediye almak istemeleridir. Kampanyalarınızı buna göre şekillendirebilirsiniz.

9- Ürünü Kaçırma Korkusu Uyandırın

Ürünlerinizin altına stok sayısını girerek veya tükeniyor yazarak müşterileri satın alma konusunda hızlandırabilirsiniz. Ürünü sonra almayı planlasalar bile biteceğini düşünüp hemen alabilirler. Diğer bir düşünceleri ise bir dahaki stok zamanını beklemek istememeleridir.

Bir diğer önerimiz ise, gece belirli saatler arasında indirim imkanı sunun ve mail ile kullanıcıları bilgilendirin. İndirimin son saatlerine doğru kullanıcılara fırsatın bittiğine dair mail gönderin ve böylelikle aciliyet duygusu uyandırmış olacaksınız. Onları harekete geçirmenin şahane bir yolu!

10- Çeşitli Ödeme Yöntemleri Kullanın

Herkes kredi kartı kullanmıyor ve banka kartını mutlaka sitenize eklemelisiniz. Bunun yanı sıra, havale ve EFT ile ödeme yapmak isteyen birçok kullanıcı mevcut. Ödeme seçeneklerini ne kadar çok yaparsanız alışveriş deneyimi o kadar basit hale gelir ve e-ticaret satışlarınız artar.