E-ticaret İş Planı Nasıl Yapılır?

  • March 9, 2021
  • Ceviz Social Content Team
  • 4 min read

Son zamanların trend girişimi olan e-ticaret, doğru stratejilerle ilerlendiği zaman çok başarılı olabileceğiniz bir platformdur. İş planınız hazırsa doğru yola girmişsiniz demektir.

İş Planına Sahip Olmanın Avantajları

  • Müşterilerinizi daha çok anlayacaksınız ve doğru ürünler ile doğru kitleye ulaşmanız kolaylaşacak.
  • İyi bir iş planı sayesinde stratejileri doğru zamanda uygulayabilecek ve sonuç alacaksınız.
  • Yolculuğa tek başına çıkmış olsanız bile sonrasında benzer iş fikrine sahip insanlarla etkili iletişim kurabileceksiniz.
  • Büyüme fırsatlarını takip edecek ve markanızın potansiyeli hakkında aksiyonlar alabileceksiniz.

Yazımızın devamında iş planı oluşturmak için size rehberlik edeceğiz:

1-Sorun Çözme

Birçok ürün kategorisi içinden belirli bir kategorideki ürünleri satmayı düşünüyorsanız, mutlaka bunun altında bir sebep yatmalıdır. Örnek olarak, düşük talep gören bir kategori olduğunu düşünüyor olmanız bir sebeptir. Sebebiniz olduğu zaman sorunlara kolaylıkla çözüm sunabileceksiniz.

Markanızın vizyonu ve misyonu doğrultusunda sorunların ve çözümlerin listesini yapın. Böylelikle, düşüncelerinizin ve çözüm yollarınızın vizyonunuzla uyumlu olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Sonuç olarak, daha net ve hedeflerinize daha yakın olursunuz.

2- Pazar Araştırması

Pazar araştırması yapmak her işletme için bir zorunluluktur. Nişinize karar verirken, ilk olarak endüstri analizi yapılır ve sonrasında rakip analizi gelir. Pazar analizi yaparken, yerel ve uluslararası rakiplerin listesini yapın. Böylelikle, farklı kültürel değerler ve ekonomik statüler ile ürünün fikirleri hakkında daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. Rakip analizinde ise, satışını yaptığınız ürünler için iyi işleyen stratejileri anlayabilirsiniz.

3- Örgütsel Hiyerarşi

İşletmenizi bir şirket olarak ya da iş ortaklarıyla yöneteceğinize karar vermekle işe başlayabilirsiniz. İşletmenizdeki tüm ekip üyelerinin listesini çıkartın ve sorumluluklarını inceleyin. Eğer ki kararınız şirket olarak ekip ile yürümekse, hiyerarşiden bahsetmelisiniz. İş akışının pürüzsüz olması için hiyerarşinin önemini göz ardı etmeyin.

4- İş Modeli

İş planınızın temel taşlarından biri de iş modelidir. İş modelinizde, hedef kitleniz ve pazarlama stratejiniz yer alacak. Doğrudan tüketiciye ürün satmak için B2C, işletmelere satış yapmak için ise B2B iş modelini seçebilirsiniz. Eğer başlangıçta sınırlı bir bütçeniz varsa, dropshipping iş modeli size daha çok uyacaktır.

5-Finansal Döküm

Yatırım ve nakit akışınızı etkili bir şekilde yönetiyor musunuz? Giderleriniz planlı mı? İşletmenizi çalışır durumda tutmak için yatırımınız var mı? Finansal durum ile alakalı bunun gibi birçok soru mevcuttur ve hepsinin mutlaka bir cevabı olmalı. Sahip olduğunuz cevaplar sayesinde, fonlar ve gerekli olan şeyler hakkında size netlik sağlanacak. Unutmayın ki, bir işletmede kar elde ederek ürün satmak ve döngünün devamlılığını sağlamak çok önemlidir. Diğer bir taraftan ise, finans planınız ile bütçe oluşturup sahip olduğunuz stratejiler arasında bütçe paylaşımı yapabilirsiniz.

6- Çeyrek Periyot Hedefleri

Hedeflerinizin büyük olduğunu biliyoruz fakat, büyük hedefleri parçalara ayırırsanız, ana hedefinizin daha net ve ulaşılabilir olduğunu göreceksiniz. Size tavsiyemiz; planladığınız hedefleri listeleyin ve bunları çeyreklere bölün.