E-ticaret Hakkımızda Sayfası Nasıl Hazırlanmalı?

  • March 9, 2021
  • Ceviz Social Content Team
  • 3 min read

İnternet alışverişinizi tamamlamadan önce satın alım yapacağınız sitenin ‘‘Hakkımızda’’ sayfasına göz atmanız büyük bir ihtimaldir.  Etkili bir şekilde hazırlandığında, marka güveni ve dönüşüm artışı oluşur. Kullanıcıların %31’i satın alma sürecinde güvenirliliğin önemli faktörlerden biri olduğunu söyledi.

1-Hikayenizi Aktarın

Müşterilerle güven oluşturma aşamasında, bağ kurmak ve insani duygularınızı göstermenin yolları vardır. Bunlardan biri hikâye anlatımıdır. Kitlenize empati kurduğunuzu hissettirdiğiniz zaman, derinden bağ kurabilmişsiniz demektir.Örnek vermemiz gerekirse, dolaştığınız bir bölgenin plastik atıklarından rahatsızlık duydunuz ve bunun için bambu çubuklar, yeniden kullanılabilir cam şişiler vs. gibi çevre dostu ürünler ile ilgilenmeye karar verdiniz. Bu deneyiminizi kullanarak hikayenizi oluşturursanız, potansiyel müşterilerle sağlam bir bağlantı kurmanın yanı sıra, onlara değerlerinizi ve insani duygularınızı da göstermiş olursunuz.

2- Ben Merkezli Olmayın

Genellikle ”Hakkımızda” yazısının kötü olmasının sebeplerinden biri, müşteriyi ikinci plana koyarak sadece marka hakkında övgüler içermesidir. Tabii ki şirket hakkında birçok bilgiyi eklemelisiniz fakat tamamen ben merkezli olmamalısınız. Müşterilerinizi anladığınızı, problem yaşandığında doğru çözümlere imkân tanıdığınızı ve güvenilir bir imaj sergilediğinizi kanıtlayın. Yazınızın oluşumunda hizmetlerinizden bahsederken mutlaka misyon ve vizyonunuzu da paylaşmayı unutmayın.

3- Müşteri Geri Bildirimlerine Yer Verin

Sadece başarılı olduğunuzu anlatmak yerine müşterilerden aldığınız yorumları kullanarak başarınızı kanıtlayabilirsiniz. Bu noktada, ‘‘en kaliteli ürün bizde’’ demek yetmiyor ve gerçek görüşlere ihtiyacınız oluyor. Özellikle sayılar, istatistikler ve tablolar eklerseniz, cümlelerden daha etkili sonuçlar sağlamış olursunuz. Daha fazla konuşulmak için mutlaka ‘‘hakkımızda’’ sayfanıza memnun kalan müşterilerin geri bildirimlerini ve istatistiklerini koyduğunuzdan emin olun.

4- Harekete Geçirici Sinyaller Kullanın

Aslında çok da basit gelen harekete geçirici mesajlar kullanmak çoğu işletmenin uygulamayı kaçırdığı harika bir fırsattır. Sitenize gelen müşterinin gitmesine izin vermemeniz için mutlaka harekete geçirici mesajlara yer verin. Örnek alabileceğiniz birkaç cümle derledik:

• Şimdi, %50 indirimle bu ürüne sahip olun!

• Yeni Koleksiyonumuzu İnceleyin.

• Ücretsiz Danışmanlık Alın.

• Hemen Sipariş Verin.

• Daha Fazla Bilgi İçin Tıklayın.

• Harekete Geçin!

5- Akılda Kalıcı Görsel Ekleyin

Hakkımızda sayfanızdaki görsel, ilk bakışta yazıdan ziyade müşterinin daha çok aklında kalacaktır. Buna bağlı olarak güçlü, yüksek çözünürlüklü ve akıllarda kalıcı görseller eklemelisiniz. 

Son olarak, harika bir örnek olan Nike: