Domain Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

  • March 9, 2021
  • Ceviz Social Content Team
  • 3 min read

Web sitesi kurmaya karar verildiğinde ilk olarak ‘‘domain’’ almanız gerekir. Yani, alan adı. Bazen belirlemiş olduğunuz domaini almak kolay olmayabilir çünkü birçok alan adı projelendirmek ve satılmak için önceden satın alınıyor. Yazımızın devamında, domain alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsedeceğiz.

Domain Nasıl Alınır?

Domain almak için İsimtescil’e girerek, domain sorgulama kısmından aratmak istediklerinizi ve uzantıları seçerek sorgula butonuyla sorgulayabilirsiniz.

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

1- ‘‘.com’’ Uzantılı

Domain alırken dikkat etmeniz gereken şeylerden biri, .com uzantılı domain almaktır çünkü internet kullanıcıları bir markayı aratırken .com uzantılı aramaya alışıktırlar. Potansiyel kullanıcıların size ulaşması için farklı bir uzantı kullanmamanızı öneriyoruz.

2- Akılda Kalıcı İsim

Domain alma sürecinin en önemli noktalarından biri de karışık olmayan ve sade isim bulabilmektir. Marka isminizin karışık olması potansiyel kullanıcıların size ulaşmasına engel olabilir. Dolayısıyla, size daha kolay ulaşmaları için kısa ve yazımı zor olmayacak marka ismi seçmelisiniz. Böylelikle, akıllarda kalmış olursunuz.

3- Marka İsminin Benzerleri

Kullanıcılar Google’da arama yaparken markanızın ismini hatırlamayabilir ve markanıza yakın kelimeleri sorgularlar. Bu yüzden, kullanıcıların yanlış yazabilecekleri ya da markanıza benzer olarak aratabilecekleri alan isimlerini de satın almanız oldukça faydalı olacaktır.

4- Sosyal Medya Hesapları

Pazarlama çalışmaları için oldukça önem taşıyan sosyal medya hesaplarınız, domain adınızla eşleşirse daha faydalı olacaktır. Kullanıcılar isminizin aynı olması durumunda size her yerden ulaşabilecektir. Ayrıca, pazarlama stratejilerinizde aynı isimle ilerlemek işinizi kolaylaştırır.

5- Yasal Haklar

Bir süreden sonra markalaşmaya başladığınızda haklarınızı korumak için isminizi tescil ettirmelisiniz. Domain alırken yasal olarak da sahip olabileceğiniz bir marka ismi seçmek ileriki zamanlar da size kolaylık sağlayacaktır.

6- Daha Önce Alınmış Alan Adları

Satın aldığınız domain daha önceden kullanılmış olabilir. Bu nedenle, öncesini araştırmanız çok önemlidir çünkü geçmişteki faaliyetleri sizinle örtüşmeyebilir. Ayrıca, kara listeye alınmamış olmasına da özen göstermelisiniz.