Dijital Pazarlamada Erişim ve Gösterim Metrikleri

Pandeminin büyük bir etkisiyle birçok işletme dijital reklam platformlarına yöneldi. Özellikle Facebook ve Instagram reklamlarında büyük bir rekabet söz konusu. Rekabet ortamında sonuçları analiz ederek strateji belirlemek büyük önem taşıyor. Yazımızın devamında, analizlerin önemli metrikleri olan erişim ve gösterimden bahsedeceğiz.

Erişim Nedir?

Erişim, reklamınızı gören kişi sayısını ifade eder. Örneğin, Facebook ve Instagram reklamlarınızda toplam erişim 2000 ise, reklamınız 2000 kişiye gösterilmiştir. 

Gösterim Nedir?

Gösterim, kişilerin reklamlarınızı görme sayısını ifade eder. Yani, reklamınızın kaç kere gözüktüğüdür. Erişimden farklı olarak bir kişi aynı reklamı 2 kere görebilir ve bu gösterim sayısını etkiler. Gösterim sayısı erişim kadar önemlidir çünkü reklamınızı gören kullanıcıların markanıza olan farkındalığı da artmış olur.

Erişim ve Gösterim Arasındaki Fark Nedir?

Gösterim, bir gönderi reklamındaki etkileşimlerin sayısını ölçmek için kullanılan bir ölçüdür. Erişim ise, gönderiyi gören toplam kişi sayısıdır. Erişim ve gösterim arasındaki en büyük fark; gösterimlerin içeriğe tıklanıp tıklanmadığı önemsenmeden ölçümlenmesidir. Bir kullanıcının bir gösterim olarak sayılması için tanıtıma tıklaması gerekmemektedir. Yani, bir kişi aynı içerik için birden fazla gösterime sahip olabilir. Örneğin, bir kullanıcı ana sayfasında bir gönderiyi gördü ve ardından aynı gönderiyi bir arkadaşının paylaşımında tekrar gördü. Bu etkinlik aynı gönderi için iki gösterim olarak sayılır. Sonuç olarak, her iki metrik de analiz açısından oldukça önemlidir ve birlikte anlamlıdırlar.

Her şeyin dijitalleştiği bir dünyada markanızın olmazsa olmaz stratejisi etkili bir dijital pazarlama planıdır. Ceviz Social olarak beraber çıktığımız bu yolda, gelişiminizin her adımında yanınızda oluyor, dijital kanallarda öne çıkmanız için stratejiler geliştiriyoruz.