Covid-19 Döneminde Öne Çıkan Girişimler

  • March 9, 2021
  • Ceviz Social Content Team
  • 3 min read

Korona virüs salgını, tüm dünyanın sağlığını sarstığı gibi okulların uzaktan eğitime geçmesine, endüstrilerin durmasına ve ekonomik tıkanmalara da sebep oldu. Fakat, bu süreçte bazı sektörlerde girişimler büyürken, yeni girişimlerin teşvik almasına da imkan sağlandı. Akıllı tarım, uzaktan çalışma alanları ve sağlık gibi sektörler bu süreçte yükselişe geçti. Yazımızın devamında, birlikte birkaç yükselişe geçen girişimi inceleyeceğiz.

1-Moonbird

Meditasyon programlarıyla bilinen Moonbird, korona virüs karşısında strese yenik düşmemek için ve bu zorlu dönemde insanların zihinsel sağlığına iyi gelebilecek düzeyde ücretsiz olarak motivasyon seminerleri düzenledi.

2-Colivery

Code of Germany ve Tech4Germany tarafından desteklenen bu girişim, yemek siparişi ve eczane alışverişi konusunda kullanıcılara yardımcılar tanımlayarak birçok vatandaşa hizmet sağladı. Uygulama içerisinde profil oluşturduktan sonra ihtiyacınıza bağlı olarak listeyi yardımcılar ile paylaşıyorsunuz. Özellikle salgın döneminde diğer sosyal yardımlaşma girişimleri gibi Colivery de ön plandaydı.

3-Contento

Pandemi sürecinde birçok şirket uzaktan çalışma programına geçiş yapmıştı. Tam da bu noktada online uygulamalar yükselişe geçti. Contento ile artık Instagram ve Facebook sayfalarınızı ve sosyal medya hesaplarınızı online olarak profesyonel bir şekilde yönetebiliyorsunuz.

4-iFarm

iFarm, 2017 yılında kurulan Finlandiya menşeli bir girişimdir. Hedefleri, yenilikçi tarım teknolojisi ile 10.000 metrekare ’den fazla olan ekim alanlarına dikey çiftlikler oluşturmaktır. Geleneksel tarıma göre daha az su ve gübreye ihtiyaç duyulan yenilikçi tarım teknolojisi, uzun süre depolamaya da imkan tanıyor. iFarm 2020 yılında uzaktan kumanda kontrolüyle SaaS platformunun satışına başladı. Aynı zamanda, salgın sonrası öne çıkan girişimlerden biri olarak sayılmakta çünkü akıllı tarıma olan talebin bundan sonra daha çok artması bekleniyor. Akıllı tarım girişimlerinin artmasıyla beraber mahsul çeşitlerinin artmasını da öngörüyoruz.

5-StethoMe

Dijitalleşen stetoskop ile ağa bağlanarak sağlık incelemeleri yapabilen StethoMe, oldukça öne çıkan bir girişim. Her zaman ve her yerde veriyi kontrol edebiliyor ve akciğerlerdeki anormal sesler algılandığında veriyi tıbbi uzmanlarla paylaşıyor. Yapay zekâ ile optimize edilen StethoMe, kronik akciğer rahatsızlığına sahip bireyler ve COVID-19 için oldukça faydalı.