Chatbot Kullanımı Artıyor!

  • March 9, 2021
  • Ceviz Social Content Team
  • 2 min read

B2B şirketlerinin özellikle çok fazla tercih ettiği chatbot’lar, geçen seneden bu yana geliştirilen yapay zeka teknolojisiyle eş zamanlı olarak hızlı bir şekilde artmaya başladı. Dünyaca yaşanan virüs pandemisi ile birlikte, markalar tüketicilere ulaşmak için pazarlama stratejilerinde chatbot kullanımına yer veriyor.

Chatbot Nedir?

Chatbot, daha çok hizmet sektöründeki markaların tüketiciyle buluşması amacıyla tasarlanmış yazılı ya da sözlü olarak iletişim kurabilen bir yazılımdır. Chatbot, kullanıcı tarafından söyleneni anlayan ve kullanıcının ne istediğine bağlı olarak uygun yanıtı veren bir algoritma ile çalışır. Bazı zamanlarda, o kadar gerçekçi cevaplar verir ki, robot olduğuna inanamayabilirsiniz. Fakat, bazen ne kadar gelişmiş olsalar da sokak ağzı gibi resmi olmayan kullanımları anlamayabilirler.

B2B’de Chatbot

Chatbot’lar, operasyonel verimlilik sağlamak ve giderleri azaltmak amacıyla özellikle hizmet satan şirketler tarafından çok tercih ediliyor.  Bunun yanı sıra, e-ticaret şirketlerinin de sıklıkla tercih ettiği bir yazılım. Sağladığı faydalardan bir diğeri ise, müşteriye hızlı cevaplar vererek şirkete iyi bir müşteri deneyimi sağlaması. Ayrıca, müşterinin talebini karşılayarak şirketin satışlarını artırıyor ve böylece gelirin artmasına da yardımcı oluyorlar.

B2B Platform Drift’in katılmış olduğu bir anket araştırmasında, chatbot’ların ve sanal asistanların kullanımının düzenli olarak arttığı söyleniyor. Ek olarak ise, pandemiyle birlikte dijital dönüşümün tüm markalarda 3-4 kat hızlandığını söylüyor. Araştırmadaki diğer önemli nokta ise, şirketler insan ve yapay zeka yeteneklerini nasıl daha iyi çözerlerse, ardından verimliliğin de üst seviyeye çıkacağı söyleniyor.