Az Bütçe ile Kalıcı Olun: Gerilla Pazarlama

  • April 2, 2021
  • Ceviz Social Content Team
  • 2 min read

Gerilla pazarlama ilk defa 1980’lerin başında adını duyurmuş bir pazarlama türüdür. Günümüzde, özellikle bulunduğumuz pandemi sürecinde, adını daha fazla üst seviyelere taşımıştır. Yazının devamında, Gerilla pazarlamanın çeşitlerinden ve örneklerinden bahsedeceğiz.

Gerilla Pazarlama Nedir?

Gerilla pazarlama, bir markanın bir ürünü veya hizmeti tanıtmak amacıyla alışılmadık etkileşimler kullandığı bir pazarlama taktiğidir. Geleneksel pazarlamadan farklı olarak kişisel etkileşime dayanır. Gerilla pazarlamanın çıkmasında büyük rol oynayan ve kurucusu olan Jay Conrad Levinson, Kaliforniya Berkeley Üniversitesi’nde pazarlama dersleri verirken öğrencilerinin kendi işletmelerini çok paralar dökmeden kurmayı öğreten bir kitap önermesini istemeleri ile ortaya çıkmıştır.

Günümüzde dünyanın en büyük markaları bile artık bu stratejiyi kullanmaktadır. Çünkü bu pazarlama hayal gücü sayesinde çok fazla kişinin aklında yer eder. Temelinde ucuzluk, hayal gücü ve heyecan yatar. Yani, bütçesi küçük olan ama hayal güçleri her yere ulaşabilen girişimcilerin kullandığı birincil pazarlama tekniği de diyebiliriz.

Bu pazarlamadaki asıl amaç; kısa süre içerisinde tüketicinin aklında yer etmek ve viral olmaktır. Yani anlayacağımız gibi bu pazarlamanın maddelerinde çok kişiye ulaşmak yatmaz, sadece olabildiğince kişiye ulaşıp kalıcı olmasını sağlamak vardır.

Gerilla Pazarlama Çeşitleri

1- Dış Mekanlardaki Gerilla Pazarlama Çalışmaları

Açık hava ve dış mekanlarda birçok örneğini görebilir. Sokaklar, caddeler, asfalt, duvar boyamaları gibi birçok yerde örneği vardır.

2- İç Mekanlardaki Gerilla Pazarlama Çalışmaları

Burada göreceğimiz örnekler ise; metro istasyonları, bina içleri, otobüsler, kafe içleri, salonlar gibi kapalı mekanlardır.

3- Etkinliklerde Aniden Yapılan Gerilla Pazarlama Çalışmaları

Bir etkinlik anında insanları şaşırtmak için kullanılan bir alandır. İnsanları şaşırtma amacıyla ortama bağlı olarak ortaya çıkar.

Bu pazarlama türünü sizin için aşağıda örnekleyelim:

gerilla marketing
gerilla marketing
gerilla marketing
gerilla marketing
gerilla-marketing