2020 Dijital Pazarlama Trendleri

  • March 9, 2021
  • Ceviz Social Content Team
  • 6 min read

Eskiden bir şirket için web sitesi ve bir Facebook sayfası yeterliyken, şu an gelişen dijital dünyaya ayak uydurmak gerekiyor.Geride kalmak istemeyenler için dijital pazarlama trendlerini inceleyelim.

1-Facebook Kullanıcılarının Yaş Ortalaması Değişiyor

Bir zamanların olmazsa olmazı Facebook, ne yazık ki eski yerini diğer sosyal kanallara kaptırmış durumda. Facebook kullanıcılarının %41’i 65 ve üzeri yaşlara sahiptir. Etkileşime daha fazla açık olan Instagram, daha genç kullanıcılar sayesinde Facebook’u geride bıraktı.

2020 yılında yaşıyor olmamız dikkate alındığında, dijital pazarlama stratejisi belirlenirken hedef pazarın kim olduğunu tespit etmek çok önemlidir, çünkü her zaman kampanyalar Facebook için uygun olmamaktadır. Yukarıda bahsettiğimiz gibi, Facebook kullanıcılarının yaş ortalaması yüksek olduğundan dolayı genç kitleyi hedefleyen pazarlamacılar için doğru bir kanal olmayacaktır. Şunu da unutmamalısınız ki, Facebook halen çok büyük bir sosyal kanaldır, hedef kitlenizin Facebook’ta olup olmadığını kontrol etmelisiniz çünkü yanlış sosyal kanallarda bütçe ve zaman harcamak büyümenizi yavaşlatacaktır.

2- Instagram Kullanıcıları Gençlerden Oluşuyor

Instagram sosyal platformlar arasında en hızlı büyüyen kanal oldu. Bu noktada en önemli olan ise genç kitlenin varlığı. Facebook’un genç kitlesinin kaybolmasıyla birlikte Instagram’ın 30 yaş altındaki kitlesi arttı.

Dijital pazarlama çalışanlarının kampanya faaliyetlerinde genç kitle hedeflerinin olduğunu varsayarsak Instagram doğru bir kanal olacaktır. Pazarlamacıların dikkat etmesi gereken diğer bir konu, Instagram’ın güncellemeleri. Günden güne yeni özellikler getiriliyor. Şimdi ise, beğeni özelliğinin kaldırılması söz konusu oldu bu sebeple, şirketler potansiyelleri yakından takip etmeli.

3- Chatbot’lar İle Müşteri Hizmetleri Ön Planda

Yapay zekâ sayesinde artık Chatbot’lar kullanıcılar ile iletişim kurarak onlara yardımcı oluyorlar. Örneğin, hava durumu hizmetinden müşterinin alışveriş ihtiyacına kadar çeşitli hizmetleri kolayca sunabiliyor. Zamanla sistem daha çok veri toplayarak kişiselleştirilmiş etkileşimler sağlamaktadır. Şirketlerin %80’i Chatbot kullanımına geçmek istiyor ve avantajlarını incelediğimiz zaman oldukça faydalı olduğunu anlıyoruz; 24 saat hizmet sunmakta, müşterilerin sorularına anında cevap vermekte, tatil ve mesai ücreti ödemenize gerek kalmamakta ve kullanıcılar telefon ile aramak yerine online olarak Chatbot ile iletişim kurmaktadır. Bu özellik, 2020 dijital pazarlamanın olmazsa olmazıdır.

4- Video Paylaşımı Mutlaka Yapılmalı

Videonun sosyal kanallarda gücü oldukça fazladır. Metin tabanlı bir içerik yerine kullanıcılar ürünlerinizi veya hizmetlerinizi görsel olarak görmek ister. Şu anda, kullanıcılar çok fazla video tüketimi yapıyor, en basit konu için bile video izlemek daha kolay ve keyifli geliyor. Şimdi birlikte ImpactBND’nin konu ile ilgili istatistiklerini inceleyelim:

Kullanıcıların %70’i bir markanın video gönderisini paylaştı.
Kullanıcıların %52’si markanın ürün videolarını izlemekten daha çok keyif aldıklarını ve daha güvenli olduğunu düşünerek satın alma kararlarını da iyi yönde etkilediğini söylüyor. İşletmelerin %72’si video içeriğinin etkileşim ve dönüşümünün iyi olduğuna inanmakta.

Video içeriğinin yanı sıra, canlı yayın da oldukça ilgi çekiyor. Özellikle pandemi döneminde neredeyse herkesin canlı video yayını yaptığını gözlemledik. Influencer pazarlama ile birlikte yapıldığında canlı yayın oldukça etkili bir strateji haline geldi.

5- Kaliteli İçeriğin Yanı Sıra Hedefin Önemi

Kaliteli içeriğin pazarlanması dijital pazarlamanın önemli bir etkenidir fakat kalite her zaman tek başına yeterli olamayabiliyor. Şimdi, hedefe vurgu yapıyor olmalısınız. Google detaylı arama özelliği sayesinde daha akıllı hale geldi ve markalara öneri olarak SEO trendlerini takip etmek yerine, faydalı ve kaliteli içerikler oluşturmalarına dikkat çekiyor. Buna bağlı olarak, dijital pazarlamacılar hedef kitlesini ve pazarını içerik ile daha hassas bir şekilde bağlantılı hale getirmeli.

6- E-Posta İle Kişiselleştirme

Günümüzde halen ticari ve birçok alanda etkili iletişime araç olan e-posta, önemli iletişim kanalı olarak devam etmektedir. Buna bağlı olarak, e-posta pazarlaması da 2020 yılı için önem taşımakta. Kullanıcıları yakından tanıyarak onlara kişiselleştirilmiş e-posta gönderdiğinizde etkileşiminiz artabilir.

Belirli bir ürüne göz attığını tespit ettiğiniz kullanıcıları yakalamak sizin elinizde. Markanızı takip eden kullanıcılara yeni sezon ürünlerinizi içeren tanıtım maili gönderebilir veya daha önce almış olduğu ürünlere benzer ürünleri içeren bir mail ile öneri yapabilirsiniz. E-posta pazarlaması, özellikle de yeniden pazarlama yapmak için harika bir yol.

7- Etkileşime Yol Açan İçerik Paylaşımı Artmakta

Tüketicinin kaydırarak linke ulaşabileceği, ankete katılabileceği içerikler oldukça gündemde. Outgrow’un verisine baktığımız zaman, pazarlamacının oluşturduğu etkileşim sağlayan içerikler, %93 oranında tüketiciyi harekete geçirmektedir. Etkileşimli içeriklere örnek vermemiz gerekirse; anketler, 360 derece video vs. Bu sayede, tüketiciler marka ile yakından bağ kurabiliyorlar.

8-Sesli Aramalar Ön Planda

Hemen hemen herkesin kullandığı akıllı cihazlarımız sayesinde sözlü aramalar yapabiliyoruz. Birçok asistan bize bu konuda destek veriyor: Siri, Google vs. Tüketicilerin oldukça kolayına gelen sesli aramalar çok fazla kullanılıyor fakat, normal aramalara göre birtakım zorlukları var. Örnek olarak, sesli arama yaptığınızda yazacağınızdan daha farklı kelimeler kullanabilirsiniz. Buna bağlı olarak, metin tabanlı bir arama ile sesli arama sonucu farklı olabilmekte.

Sesli arama stratejisine uygun pazarlama yapmak için, pazarlamacı tüketicinin yazmak yerine konuşarak arama yaptıkları kelimeleri tespit etmeli ve ona uygun bir strateji belirlemelidir.

9- Mesajlaşma Uygulamaları İle Pazarlama

Mesajlaşmak için kullandığımız uygulamalar sadece iletişim kurmak için değil, aynı zamanda etkileşimli içerik pazarlaması için de daha fazla kullanılmaya başlayacak. Özellikle de WhatsApp bu pazarlama stratejisine oldukça uygun gözüküyor.